Panele me kungull

Ne do të përgatisim disa panelet me kungull, ideale për këto ditë të Gjithë Shenjtorëve.

Një ëmbëlsirë e pasur dhe e thjeshtë për t’u përgatitur, me siguri do t’ju ​​pëlqejnë, kungulli është shumë i shëndetshëm dhe me shije të ëmbël kështu që zakonisht vendos më pak sheqer. Nëse ju pëlqen më e ëmbël, shtoni më shumë sheqer.
Që të gjithë përbërësit të jenë të përzier mirë, duhet të lihen në frigorifer për 24 orë.

Panele me kungull një ëmbëlsirë për t'u shijuar në Ditën e të Gjithë Shenjtorëve dhe Halloween.

Panele me kungull
Author:
Lloji i recetës: ëmbëltore
Shërbime: 6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 250 gr. kungull i gatuar ose i pjekur
 • 300 gr bajame e bluar
 • 150 gr. sheqer + 2-3 lugë gjelle larg njëri-tjetrit për tu lyer
 • Vezë 1
 • ½ lëvore limoni (opsionale)
 • Për të veshur panelet e kungujve
 • 100 gr. bajame granillo, arra pishe ...
 • 100 gr. bajame të plota të papërpunuara
Preparación
 1. Për të përgatitur panelet e kungujve, do të fillojmë me gatimin e kungujve.
 2. Kungullin do ta gatuajmë, e presim në copa, e vendosim në një enë dhe e kaurdisim për 7-8 minuta. E nxjerrim dhe e shtypim mirë që të mos mbeten copa.
 3. Në një enë hedhim të gjithë përbërësit bajamet e bluara, sheqerin, kungullin dhe lëkurën e limonit. E përziejmë gjithçka mirë.
 4. Me brumin formojmë një rrotull, e mbështjellim me plastikë dhe e lëmë në frigorifer nga një ditë në tjetrën.
 5. Përgatisim panelet, hedhim në një tas ose pjatë bajamet e grimcuara, nga ana tjetër pak sheqer dhe nga ana tjetër bajamet e papërpunuara. Bëjmë toptha me brumin, disa kalojmë nga bajamet granillo, të tjerat i kalojmë me sheqer dhe në mes vendosim një bajame të papërpunuar.
 6. Po i vendosim topat në një enë për pjekje. Rrahim vezën dhe me një furçë kuzhine lyejmë bazën e paneleve.
 7. Tavën e vendosim në furrë në temperaturën 180º C deri në kafe të artë. I nxjerrim, i leme te ftohen ne temperature ambjenti dhe do jene gati per tu shijuar!!!
 8. Janë shumë të mira dhe siç mund ta shihni janë përgatitur menjëherë. Nëse i keni, ato ruhen mirë për disa ditë të ruajtura në një kanaçe.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.