pandispanje me kumbulla

pandispanje me kumbulla, një tortë e pasur, e thjeshtë dhe me shumë lëng. E shijshme për mëngjes ose meze, shumë e kompletuar me fruta dhe arra.

Kumbullat u japin shumë shije dhe një prekje të pasur biskotave, ato kanë shumë veti duke përfshirë fibrat. Kumbullat që ju pëlqejnë mund t'i vendosni, mund t'i gjejmë të kuqe, jeshile, të verdha, por ato më të kuqet ose lejla më pëlqejnë shumë më tepër dhe nëse kanë një prekje aciditeti, duken luksoze me kontrastin e ëmbëlsisë së pandispanjës. tortë.

pandispanje me kumbulla
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2-3 kumbulla
 • 250 gr Nga mielli
 • 250 gr e sheqerit
 • Vezë 3
 • 2 pako pije freskuese ose një pako maja
 • 250 ml. krem për gatim ose krem ​​i rëndë
 • Zonja e limonit
 • Gotë sheqeri
Preparación
 1. Për të përgatitur pandispanjen me kumbulla do ta ngrohim furrën në 180ºC me ngrohje lart e poshtë.
 2. Në një enë vendosim kremin, rrahim kremin pa e montuar, shtojmë sheqerin dhe vazhdojmë montimin. Në vazhdim do të shtojmë vezët një nga një dhe do t'i rrahim që të përzihen të gjitha. Më pas grijeni lëkurën e limonit dhe ia shtoni kremit, përzieni.
 3. Nga ana tjetër, përzieni zarfat e sodës me miellin.
 4. Miellin që kemi përzier me sodat ose majanë e shoshim, do t'ia shtojmë brumit pak nga pak dhe e përziejmë mirë.
 5. Lyejmë një kallëp të heqshëm me pak gjalpë.
 6. Lani kumbullat, i prisni në katërsh, duke hequr kockën. Hedhim të gjithë brumin e tortës në kallëp, vendosim kumbullat sipër.
 7. Brenda tortës mund të vendosni copa kumbullash.
 8. Tortën e vendosim në furrë, do ta kemi rreth 30-40 minuta.
 9. Hiqeni tortën nga furra, zhvisheni dhe lëreni të ftohet në një raft teli.
 10. E spërkasim tortën me sheqer pluhur dhe e shërbejmë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.