Cakembëlsirë me dy ngjyra

Një tortë sfungjeri me dy ngjyra, një ëmbëlsirë që gjithnjë triumfon, me gëzof dhe e bërë në shtëpi. Një përzierje e dy aromave, tortë sfungjeri normale dhe gjysma tjetër me aromë çokollate. Kush nuk e pëlqen atë?

Një tortë shumë ushqyese, e rekomanduar për të gjithë, pasi që ofron proteina, karbohidrate dhe vitamina, që prej sillni qumësht, vezë dhe miell, bazën e një meze të lehtë të lehtë ose një drekë të mirë.

Cakembëlsirë me dy ngjyra
Author:
Lloji i recetës: Desserts
Shërbime: 6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 400 gr Miell
 • 350 gr e sheqerit
 • 200 ml. qumësht
 • 180 ml. të naftës
 • Vezë 5
 • 1 qese maja
 • Zonja e limonit
 • 4 ose 5 lugë pluhur kakao (Vlera)
Preparación
 1. Ngroheni furrën në 180ºC me nxehtësi lart e poshtë.
 2. Lyejmë një kallëp me pak gjalpë dhe spërkasim pak miell dhe rezervojmë.
 3. Në një enë vendosim vezët dhe sheqerin, rrahim me shufra, shtojmë qumështin, rrahim, vajin, lëkurën e limonit dhe rrahim mirë derisa të përzihet gjithçka.
 4. Përziejmë miellin me majanë, e shoshitim dhe e shtojmë në përzierje pak nga pak, pasi të jetë përzier mielli mirë, marrim gjysmën e brumit dhe e fusim në një enë, kësaj përzierje i shtojmë pluhurin e kakaos dhe atë e përziejmë derisa të integrohet mirë.
 5. Marrim kallëpin që kemi përgatitur dhe vendosim një pjesë të përzierjes pa çokollatë, sipër vendosim një pjesë të përzierjes me çokollatë e kështu me radhë derisa të mbarojë e gjithë masa, me një kruese dhëmbësh mund të bëjmë rrotullime dhe të përziejmë gjithçka .
 6. Do ta fusim në furrë për 30 minuta, pas kësaj kohe do ta kontrollojmë me një kruese dhëmbësh duke klikuar në qendër, nëse del e thatë do të jetë gati, nëse jo do ta lëmë edhe pak derisa të jetë gati.
 7. E lëmë të ftohet, e zbërthejmë dhe gati për t’u ngrënë !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.