Makarona me salcë patëllxhani, do ta përsërisni!

Makarona me salcë patëllxhani

Kur të provoni salcën që shoqëron këto makarona, do të dëshironi ta vendosni mbi gjithçka. Dhe është se nëse ka diçka të veçantë për këto makarona me salcë patëllxhani Është pikërisht salca. Një salcë e gatuar ngadalë me përbërës kryesorë domate dhe patëllxhan.

Salca, e thjeshtë për nga përbërësit, por mjaft erëza, Është ideale për tu shoqëruar përveç makaronave, mish, peshk ose përgatit sanduiçe dhe sanduiçe. Nuk do t'ju them se duhen 10 minuta për ta bërë atë sepse nuk ndodh, por nuk do t'ju detyrojë të kaloni një orë në kuzhinë.

Një tavë dhe përbërësit e renditur më poshtë janë gjithçka që ju nevojitet për të përgatitur këtë recetë. Jam pothuajse i sigurt se një shumicë e madhe e atyre që e provojnë do ta përsërisin. Dhe kjo salcë patëllxhani është e butë por intensive Dhe mund të jetë pikante sa të dëshironi.

Receta

Makarona me salcë patëllxhani
Gjëja më e veçantë e këtyre makaronave me salcë patëllxhani është pa dyshim salca e tyre. E shijshme dhe ideale për të shoqëruar mish, peshk apo për të bërë sanduiçe.
Author:
Lloji i recetës: Makarona
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 1 patëllxhan i madh
 • 2 dientes de ajo
 • 4 domate të qëruara
 • ⅓ filxhan domate të grimcuar
 • 1 lugë gjelle piper i ëmbël
 • 1 lugë gjelle qimnon
 • 1 lugë çaji kripë
 • ¼ filxhan ujë
 • ⅓ lugë çaji kajen e grirë
 • majdanoz i tharë i copëtuar
 • ¼ lëng limoni
 • 250 g makarona
Preparación
 1. Qëroni patëllxhanët dhe e prisni në zare. I vendosim këto në një enë me ujë të kripur për 15 minuta që të largohet pak nga hidhësia e tyre.
 2. Më pas, ngrohni një spërkatje vaj ulliri në një tenxhere dhe skuqim patëllxhanët -kulluar dhe tharë më parë - për 10 minuta për të marrë ngjyrë kafe.
 3. dikur i artë, ne përfshijmë hudhrën dhe skuqeni edhe për disa minuta.
 4. pastaj, shtoni domatet e prera në kubikë, domate e shtypur, paprika, qimnon, kripë, ujë dhe kajenë. Përziejini, mbuloni tiganin dhe gatuajeni për 30 minuta, duke e përzier herë pas here.
 5. Me kalimin e kohës ne zbulojmë, shtoni lëngun e limonit, përziejmë dhe e lemë të ziejë derisa të përthithet lëngu, rreth 15 minuta.
 6. Derisa, le të gatuajmë makaronat duke ndjekur udhëzimet e prodhuesit.
 7. A janë gati tani? Makaronat i shërbejmë me salcë patëllxhani dhe i shijuam.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.