Përgatitni këtë tortë me gështenjë me një thërrime të dendur

Tortë me gështenjë

A nuk do të dëshironit të kishit një tortë si kjo në tryezën tuaj të mëngjesit nesër? Ky kek me gështenja është një tortë sezonale që shijohet veçanërisht në vjeshtë dhe dimër. Është e mundimshme ashtu siç e kam bërë unë, ndaj do t'ju mashtroj, por ju mund të bëni një derë kurthi që të mos jetë kështu.

Nëse më pëlqen diçka në këtë tortë, është se ka një thërrime të dendur dhe të shijshme për sa i përket shijes. Po, shijon si gështenja, diçka që vlerësohet duke qenë se bërja e puresë së gështenjës është pjesa më e shtrenjtë e recetës. Kjo nëse e bëni vetë, sepse mund ta blini edhe të gatshme.

Pasi të jetë bërë pureja e gështenjës, torta në vetvete nuk sjell ndonjë vështirësi. Dhe është një tortë bujare, e përkryer për kur keni mysafirë. Me një filxhan të vogël kafeje mund ta shijojnë deri në 12 persona, duke pasur parasysh që e kemi përgatitur në një kallëp 22 centimetrash. Provoje!

Receta

Përgatitni këtë tortë me gështenjë me një thërrime të dendur dhe të shijshme
Kjo tortë e dendur me gështenjë me thërrime është një mëngjes apo rostiçeri e shkëlqyer për fundjavë këtë periudhë të vitit. Provoni!
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 10
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 380 g. gështenja (*ose 250 gr pure gështenjash)
 • 200 ml. qumësht i plotë (*nëse përdorni kremin komercial të gështenjës nuk do t'ju duhet)
 • 180 g e gjalpit
 • 4 vezë të mëdha
 • 200 g e sheqerit
 • 150 g bajame të bluara
 • 100 g miell pastiçerie
 • 8 g maja kimike
 • 50 gr. sheqer pluhur për përfundimin
Preparación
 1. Ne bëjmë një të vogël prerje kryq në çdo gështenjë dhe i zbardhim në një tenxhere për 10 minuta.
 2. Pasi të kemi përfunduar e fikim zjarrin dhe i heqim gështenjat nga uji. në tufa nga pesë për t'i qëruar, pasi është e vështirë për ta bërë këtë nëse mbeten të ftohtë.
 3. Pasi qërohen, vendosim 250 gramë gështenja të prera në mes në një tenxhere me qumësht dhe gatuajeni për 8 minuta mbi nxehtësinë mesatare.
 4. pastaj, ne shtypim përzierjen dhe ne rezervojmë.
 5. atëherë shkrijmë gjalpin në mikrovalë derisa të përftohet një teksturë me pomadë dhe ndajmë të verdhat nga të bardhat, duke i ruajtur këto të fundit në frigorifer.
 6. Ne rrahim të verdhat me 170 gramë sheqer dhe gjalpë në një tas të madh derisa të arrihet një masë kremoze dhe homogjene.
 7. atëherë inkorporojmë kremin e gështenjës dhe rrahim derisa të integrohemi.
 8. Nxehim furrën në 180ºC dhe lyejeni me yndyrë ose shtrojini kallëpin e heqshëm.
 9. Më pas i përziejmë në një tas të madh bajame e bluar, miell dhe maja.
 10. Shtojmë kremin tashmë të përgatitur dhe përzieni me një shpatull derisa të gjithë përbërësit të integrohen.
 11. pastaj, nxjerrim te bardhat nga frigoriferi shtojme sheqerin e mbetur dhe i bashkojme.
 12. Pasi të bëhet, i shtojmë në masë në dy grupe me lëvizje mbështjellëse për të marrë një brumë të gazuar.
 13. atëherë Përzierjen e hedhim në kallëp dhe trokitni disa herë në tavolinë në mënyrë që brumi të qetësohet.
 14. Piqni 45 minuta ose derisa të vendoset kur futet me një kruese dhëmbësh.
 15. Më pas, e nxjerrim nga furra dhe Lëreni të ftohet për 10 minuta para se ta zbërtheni në një raft.
 16. Kur është ftohtë spërkatni me sheqer pluhur dhe shijuam tortën me gështenjë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.