Përgatitni këtë lulelakër pikante me patate të ziera

lulelakër me erëza me patate të ziera

Pavarësisht nëse e doni lulelakrën ose thjesht nuk e merrni atë, duhet ta provoni këtë recetë! Dhe është se kjo lulelakër me erëza me patate të ziera Është një alternativë e shkëlqyer për të dyja, sepse ofron më të mirën e lulelakrës, por me një shije të nuancuar falë dy erëzave, paprikës dhe shafranit të Indisë.

Më pëlqen të jem bujare me erëza kur të përgatis këtë recetë. Gjithashtu, nuk hezitoj të shtoj një prekje të nxehtësisë kur të kem mundësi, duke përdorur një kombinim të paprikës së ëmbël dhe paprikës së nxehtë. Ju tashmë e dini për dobësinë time për këtë erëz, çfarë do t'i bëj! Dhe kjo është se jo vetëm që i shton shije, por edhe shumë ngjyrë kësaj recete.

Patatet duken si një plotësues i shkëlqyeshëm për lulelakrën, jo vetëm nga pikëpamja ushqyese. Tekstura krokante e lulelakrës është në kontrast me atë të patateve, të cilat janë shumë të buta pas gatimit. Nëse përveç kësaj, keni piper jeshil dhe/ose të kuq, mos hezitoni ta shtoni në tepsi të furrës. Me një filxhan oriz të zier o Tre kënaqësi do të keni një pjatë të plotë. A mund të shkojmë?

Receta

Përgatitni këtë lulelakër pikante me patate të ziera
Kjo lulelakër pikante me patate të ziera është një pjatë e thjeshtë, e lehtë dhe ushqyese. Kombinoje atë me oriz të gatuar dhe do të keni një dhjetë pjatë për çdo ditë.
Author:
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 lulelakër
 • 1 spec jeshil
 • 4 lugë vaj
 • ⅔ lugë çaji paprika
 • P lugë çaji shafran i Indisë
 • Kripë
 • Piper i zi
 • 2 patate të gatuara
Preparación
 1. Ne ndezim furrën në 180ºC me nxehtësi lart e poshtë.
 2. Më pas, në një tas të madh, përzieni vajin, paprikën dhe shafranin e Indisë me pak kripë dhe piper dhe rezervoni.
 3. atëherë e presim lulelakrën në lule dhe specin e prerë në kubikë dhe i shtojmë në tas duke i përzier mirë të gjitha që të jenë të ngopura me vaj dhe erëza.
 4. Pasi të bëhet, përmbysëm fletët dhe piper jeshil në tepsi të veshur me letër furre, duke i shtrirë.
 5. Ne marrim në furrë dhe gatuajeni derisa lulelakra të jetë e butë dhe e artë, rreth 15 minuta. Nuk e keni pataten e pjekur? Shfrytëzojeni rastin për ta gatuar në copa.
 6. Pasi përbërësit të jenë gati, kaurdisim patatet në një tigan ose tigan me pak kripë deri në kafe të artë dhe shërbejeni me pjesën tjetër.
 7. Shijoni lulelakrën me erëza me patate të ziera më vete ose me një filxhan oriz.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.