Përfitimet e specit zile

speca-ngjyra

Ne e dimë që ka shumë njerëz që ata përpiqen të shmangin specin të dietës së tyre ditore, si dhe fëmijëve që e kanë të pakëndshme thjesht ta shohin, por duhet ta dini që është një nga perimet me vetitë dhe përfitimet më të mira për trupin, pasi përmban një sasi të madhe të vitaminës C, madje më shumë se portokalli, kështu që si shoqërues për peshk ose mish është i shkëlqyeshëm.

Pra, komentoni se ekzistojnë tre lloje specash, jeshile, të verdhë dhe të kuqeEdhe pse më të njohurit dhe të përdorurit në kuzhinë janë e kuqja dhe jeshilja, të tre kanë të njëjtat lëndë ushqyese. Mund të gjejmë një sasi të madhe të këtyre perimeve në treg, nga të cilat në varësi të varietetit që mund të mos kafshojnë ose jo, në rastin e jeshiles dhe të kuqes është ajo që siguron më shumë lëndë ushqyese.

Në të njëjtën mënyrë, duhet të theksohet se në sajë të vitaminave të përfshira në piper, problemet e sistemit nervor mund të kontrollohen, kështu që është këshillohet ta merrni edhe gjatë shtatëzënësisë dhe ushqyerja me gji, pasi stimulon rritjen mendore. Speci, qoftë jeshil, i kuq apo i verdhë, siguron antioksidantë, vitaminë E, B2, B6, veti antikanceroze, parandalon sëmundjet e tretjes dhe ndihmon funksionet e stomakut dhe tranzitin e zorrëve.

piper jeshil

Nga ana tjetër, duhet përmendur gjithashtu se si shumë perime të tjera, speci përmban beta-karotinë, e cila i jep ngjyrën e saj karakteristike, qoftë e kuqe, e verdhë apo jeshile, kjo substancë kur hyn në trup bëhet një vitaminë dhe ndihmon për të vonuar plakjen e parakohshme të lëkurës, parandalimin e sëmundjeve vizuale siç janë kataraktet ose hemorragjitë cerebrale.

Gjithashtu, duhet ta dini se specat janë të shkëlqyeshëm për të i merrni të dy të papërpunuara në sallata, të tilla si të pjekura në skarë ose të pjekura, si një plotësues i një bifteku të rëndësishëm ose peshku të çdo lloji, sepse do të plotësojë dietën tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.