Oriz shtëpiak tre kënaqësi, recetë e shëndetshme

Rajs i bërë në shtëpi me tre kënaqësi

Shumica e atyre që nuk u pëlqen gatimi zgjedhin produkte të ngrira për të kursyer kohën e gatimit. Sidoqoftë, sot ju tregoj se në vetëm gjysmë ore mund të bëjmë një pjatë të shijshme dhe të shëndetshme me oriz me tre shijshme shtëpie.

Produktet e ngrira nuk janë të dëmshme, por munden përmbajnë ruajtës, duke shkaktuar probleme shëndetësore. Gjithashtu, me këtë recetë, ne përfitojmë mbetjet nga ushqimet e tjera.

Përbërësit

 • Oriz i bardhe.
 • Vezët
 • Karrota
 • Bizele të gjelbërta.
 • Vaj ulliri
 • Ujë
 • Kripë.

Preparación

Para së gjithash, për të bërë këtë recetë për orizin shtëpiak tre shijshme, ne do të duhet të përgatisim oriz të bardhë. Ne tashmë e kemi bërë këtë recetë në disa raste. Thjesht duhet të klikoni mbi të lidhje për ta parë atë.

Rajs i bërë në shtëpi me tre kënaqësi

Ndërsa është duke u bërë, ne do të gatuajmë si karotat ashtu edhe bizelet. Per flokëkuq, do t'i qerojme dhe do t'i presim ne feta te trasha 1 cm. Pastaj do t’i gatuajmë në ujë për rreth 10 minuta. Pastaj, do t'i kullojmë dhe do t'i presim në zare të vegjël.

Rajs i bërë në shtëpi me tre kënaqësi

Në të njëjtën kohë që po bëhen karotat, ne do të vendosim një tenxhere tjetër të vogël me ujë dhe një pjesë të vogël të bizele të njoma i ngrirë Atëherë ne do të tendosim dhe do të rezervojmë. Nga ana tjetër, ne po bëjmë omleta franceze me vezët.

Rajs i bërë në shtëpi me tre kënaqësi

Më në fund, kur gjithçka të bëhet, ne do të vendosim një tigan në zjarr të ngadaltë me pak vaj ulliri. Kësaj, i shtojmë orizin e bardhë, karotat dhe bizelet dhe i trazojmë mirë. Pastaj shtojmë tortillat dhe kaq. Shpresoj se ju pëlqen kjo recetë për tre shijshme të orizit në shtëpi.

Më shumë informacion - Oriz i lyer me chorizo ​​dhe proshutë, përdorni recetëoriz i bardhe

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Rajs i bërë në shtëpi me tre kënaqësi

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 237

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.