Oriz me sepje dhe karkaleca deti

Oriz me sepje dhe karkaleca deti një pjatë orizi për të pasur sukses. Orizi është shumë tradicional dhe mund të përgatitet në shumë mënyra. Ky oriz me sepje dhe karkaleca deti përgatitet si paella.

Gjëja kryesore për oriz me sepje dhe karkaleca deti Ajo që është e mirë për ne është që përbërësit të jenë me cilësi të mirë, ashtu si orizi.

Një pjatë e pasur dhe e thjeshtë për t’u bërë.

Oriz me sepje dhe karkaleca deti
Author:
Lloji i recetës: Oriz
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 350 gr bombë orizi
 • 1 litër supë
 • 2 sepje
 • 12 karkaleca deti
 • 1 spec jeshil
 • 2 thelpinj hudhre
 • 6 lugë gjelle pure domate
 • P lugë çaji shafran
 • Vaj dhe kripë
Preparación
 1. Për të përgatitur orizin me sepje dhe karkaleca deti, së pari kaurdisim përbërësit kryesorë. Karkalecat mund të vendosen të qëruara ose të plota me guaskë. Nëse e qërojmë, nuk është e nevojshme ta kavërdisim.
 2. Vendosim një tavë për të bërë paella mbi zjarr me pak vaj, kavardisim karkalecat dhe i heqim. Ne prenotuar.
 3. Pastrojmë dhe presim sepjet në copa, e shtojmë në tavë, e kaurdisim pak dhe i heqim. Rezervuam
 4. Prisni specin dhe hudhrën.
 5. Vendosim piperin në copa, e gatuajmë kur të jetë i butë, shtojmë hudhrën, para se të marrin ngjyrë shtojmë domaten e shtypur, e lëmë të gatuhet për disa minuta.
 6. Shtoni sepjet, gatuajini me salcën. Shtoni shafranin, përzieni dhe shtoni orizin. Ne i japim disa kthesa orizit me salcë.
 7. Ne ngrohim supën dhe e shtojmë në tavë. Nëse ju pëlqen më të thatë, shtoni më pak supë. Ju vendosni dy herë më shumë ujë sesa orizi, por pompa zakonisht ka nevojë për pak më shumë, por ajo mund të ndryshojë, kështu që ne nuk do të shtojmë gjithçka dhe nëse shohim se është e nevojshme shtojmë më shumë. Vendosim pak kripë.
 8. Lëreni orizin të gatuhet për 10 minutat e para, pastaj uleni dhe lëreni për 8 minuta të tjera në një nxehtësi pak më të butë. Nëse keni nevojë për më shumë kohë, ne e lëmë edhe disa minuta.
 9. Në minutat e fundit provojmë kripën, vendosim karkalecat sipër që të mbarojnë gatimin.
 10. Kur shohim që orizi na pëlqen, fikemi. Lërini të qëndrojnë 5 minuta.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.