Oriz me piper dhe qepë

Oriz me qepë dhe piper

Pas një Krishtlindje intensive për sa i përket ushqimit dhe festimeve, është koha të kthehemi në rutinën e së thjeshtëës. Për ato receta të përditshme që ne i shijojmë për thjeshtësinë e tyre dhe që na duhet kaq pak përpjekje për t'i bërë. Të shpejtë dhe të lirë, çfarë mund të kërkoni më shumë?

Orizi me qepë dhe speca është një nga ato recetat. Një pjatë shumë e shijshme e bërë me përbërës të thjeshtë që janë të zakonshëm në qilarin tonë. Copëtimi i perimeve dhe zierja e tyre në zjarr të ngadaltë para se të shtoni orizin është sekreti i vetëm i këtij orizi gati për 30 minuta.

Oriz me piper dhe qepë
Ky oriz me qepë dhe piper na kthen në rutinën e së thjeshtëës pas Krishtlindjeve.
Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Oriz
Shërbime: 3-4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 Cebolla
 • 1 spec jeshil
 • Pepper spec i kuq
 • 2 gota oriz
 • Vaj ulliri
 • 4½ gota ujë
 • Kripë
 • 1 lugë salcë domate
Preparación
 1. Prisni qepën dhe specin dhe i kaurdisni në një tenxhere të ulët me vaj ulliri dhe një kripë.
 2. Kur të jenë të butë dhe të skuqen lehtë, shtojmë salcën e domates dhe u japim disa kthesa për ta përfshirë.
 3. Tjetra, shtojmë orizin. Kaurdiseni atë në nxehtësi mesatare të lartë për disa minuta dhe mbulojeni me ujë.
 4. Lëmë orizin të gatuhet dhe nëse është e nevojshme shtojmë më shumë ujë gjatë procesit.
 5. Pasi orizi të zbutet, hiqeni atë nga nxehtësia, mbulojeni me një leckë dhe lëreni të pushojë për disa minuta.
 6. Shërbejmë të nxehtë.
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 376

Nëse në këtë pikë shihni se ju ka mbetur oriz, përfitoni nga ai dhe përdorni atë për të bërë pak të shijshëm Mbëlsira me oriz.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   analdo dijo

  Shkëlqyeshëm !!!!!!

 2.   Lola dijo

  Ju lutemi ndryshoni "shportat e vogla". i dhemb sytë.

 3.   Fabiana dijo

  Përshëndetje, receta është shumë e mirë, por ju lutem syzet janë shkruar me V
  ME V

  1.    Maria vazquez dijo

   Mos më ka marrë malli, faleminderit! Ndonjëherë afërsia e v dhe b në tastierë nuk ndihmon