Oriz me mish pule dhe kallamar

Oriz me mish pule dhe kallamar

Ashtu siç janë ata quicet o las kroketa, një oriz na lejon të përfitojmë nga ata përbërës që janë të lirshëm në frigorifer. Në rastin tim ishin dy të pasme pule dhe një unazë kallamari; me të dy përbërësit e bëra këtë receta e korrjes, e thjeshtë por shumë e shijshme.

Nëse në oriz tradicional pule Ne gjithashtu shtuam disa perime dhe kallamar, rezultati mund të përmirësohej. Ky oriz i thatë, i bërë në vetëm 45 minuta, është një propozim i shkëlqyeshëm për fundjavat. E gjithë familja do ta pëlqejë, ju siguroj. Do të jetë më e pasur nëse e bëni me lëng mishi shpendësh; por mund të përdorni ujë nëse nuk doni të komplikoni. A do të merremi me të?

Përbërësit

Për 4 persona

 • 200 g oriz
 • 1/2 qepë
 • 1 spec jeshil
 • 1/2 spec i kuq
 • 1 karafil hudhër
 • 2 të pasmet e pulës, të prera në feta dhe të pastruara
 • 150 g kallamar (ose unaza)
 • 2 lugë gjelle paste domate
 • 500 ml. supë shpendësh
 • Disa fije shafrani
 • Vaj ulliri
 • Kripë

përpunim

Fillojmë duke copëtuar qepën, specin dhe hudhrën. Në një tenxhere të ulët vendosim pak vaj dhe kaurdisen për disa minuta, që nuk merr ngjyrë.

Perime të trazuara

Shtojmë pulën sezonuar dhe gatuaj derisa të marrë ngjyrë të artë. Pastaj shtojmë kallamarin dhe domaten e përqendruar, duke trazuar dhe gatuar përzierjen për disa minuta në mënyrë që domatja të zvogëlohet para se të shtoni orizin.

Shtoni orizin dhe shafranin dhe trazojini mirë për disa minuta para se të shtoni lëngun. Shtoni lëngun e nxehtë, dhe gatuajeni për rreth 18 minuta, së pari në nxehtësi të lartë dhe më pas më butë.

Oriz me mish pule dhe kallamar

Pasi orizi të ketë mbaruar së gatuari le të pushojë jashtë zjarrit dhe mbuluar me një leckë për dy minuta të tjera.

Më shumë informacion- Kiçi i spinaqit, kërpudhave dhe proshutës, Kroketa pule për të përfituar nga kofshët e konsommes

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Oriz me mish pule dhe kallamar

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 320

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.