Tortila me kungull i njomë

Omëletat me kunguj të njomë Janë ideale për të shoqëruar shumë pjata, për të vegjlit janë një mënyrë e shkëlqyer për të ngrënë perime. Omëletat janë shumë të buta dhe të lëngshme, për një darkë janë ideale.

Mund të përgatiten me perime të tjera si karota, kërpudha, mund të bëhen edhe me peshk, mish... Por kungull i njomë i bën shumë mirë.

Këto tortilla kanë hudhër dhe majdanoz, por mund të bëni pa të, ka njerëz që nuk e duan hudhrën. Mund të përzieni edhe perime të ndryshme së bashku, si kungull i njomë dhe karota, me copa proshutë. Mund të bëni omëletë të vogla si aperitiv ose shoqërues, mund të bëhen edhe më të mëdha, si tortillat.

Tortila me kungull i njomë
Author:
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 kunguj të njomë
 • Vezë 2
 • 2 lugë miell
 • 1-2 thelpinj hudhre
 • 1 grusht majdanoz
 • 1 lugë çaji maja
 • 1 majë kripe
Preparación
 1. Për të përgatitur omëletat me kungull i njomë, fillimisht do t'i lajmë kungull i njomë, do t'i grijmë në rende ose do t'i presim në shirita shumë të hollë. Mund ta hiqni lëkurën ose ta lini atë. Ne rezervuam.
 2. Në një enë hedhim vezët e rrahura, miellin, një majë kripë dhe majanë. E përziejmë gjithçka mirë.
 3. Prisni hudhrën dhe grijeni majdanozin, ia shtoni masës së mëparshme.
 4. Masës i shtojmë kungulleshkat dhe e përziejmë shumë mirë që të integrohen të gjithë përbërësit. E lëmë të pushojë për rreth 30 minuta në frigorifer.
 5. Vendosim një tigan me vaj të bollshëm të ngrohet, kur të jetë nxehtë do të shtojmë me lugë pjesë nga brumi i kungujve.
 6. I lëmë të skuqen nga njëra anë dhe më pas nga ana tjetër.
 7. Ne kemi një pjatë me një letër kuzhine, petullat do t'i shtojmë sapo të dalin nga tava në mënyrë që të lëshojnë vajin e tepërt.
 8. Pasi të jetë gati, e shërbejmë menjëherë shumë të nxehtë.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.