Omëletë me merluc dhe patate me piper

Omëletë me merluc dhe patate me piper, nje tortilla shume e kompletuar, e shijshme. Tortillat janë shumë ideale si për darkë ashtu edhe për vakt, mund t'i përgatisim me çdo përbërës që na pëlqen.

Këtë herë ka merluc dhe piper jeshil, një omëletë me shumë shije.

Omëletë me merluc dhe patate me piper
Author:
Lloji i recetës: vezë
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 6-8 vezë + (disa të bardha nëse dëshironi)
 • 2 fileta merluci të shkrirë 250 gr.
 • 3 speca jeshil
 • 1 Cebolla
 • 4 patate
 • Vaj ulliri
 • Kripë
Preparación
 1. Për të përgatitur omëletën me patate, merluc dhe speca do të fillojmë duke i qëruar dhe larë patatet dhe duke i prerë në feta shumë të holla. Lani specin jeshil dhe e prisni në rripa. Qëroni dhe prisni qepën në copa shumë të vogla.
 2. Vendosim një tigan me një rrymë vaj të mirë dhe skuqim patatet, kur të hiqen, kullojmë vajin dhe rezervojmë. Në një tigan tjetër po skuqim qepën dhe specat.
 3. E thajmë mirë merlucin, i heqim lëkurën dhe kockat nëse kishte, e presim. E shtojmë në tigan kur qepa dhe speci jeshil janë zier ose skuqur sipas dëshirës. E heqim së bashku dhe e lëmë të ziejë për disa minuta që të përzihen shijet.
 4. Në një enë hedhim vezët me pak kripë, i rrahim. Shtoni patatet e skuqura, përzieni dhe shtoni merlucin me qepën dhe specat, përziejini mirë.
 5. Vendosim një tigan me pak vaj në zjarr mesatar, kur të jetë nxehtë shtojmë të gjithë masën e tortillas, kur të fillojnë të duken skajet e tortillas, e kthejmë dhe e lëmë të përfundojë zierjen.
 6. Do të jetë gati kur të jetë gjizë. Që të jetë me lëng, është më mirë ta fikni tortilën qoftë edhe pak, pa e mbaruar e gjilpëruar të gjithë. Por kjo është për shijen e të gjithëve.
 7. Ne shërbejmë !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.