Omeletë jeshile e shpargut

Omeletë jeshile e shpargut

L asparagus jeshil Isshtë një perime e dashur dhe e urryer nga shumë, ndoshta për shkak të aromës së saj të veçantë. Por a e dini përfitimet e tij për trupin?

 1. Është një detoksifikues i mirë për trupin tonë, pasi që ka një sasi të madhe kaliumi, ndihmon në uljen e dhjamit në bark. Ai gjithashtu përmban fibra, duke e bërë atë një pastrues të mirë të tretjes.
 2. Ka vetitë anti-plakje pasi përmban shumë antioksidantë.
 3. Ndoshta ky është fakti më i panjohur në lidhje me shpargun e gjelbër: Isshtë afrodiziak! Ashtu si kanella, çokollata ose prodhimet e detit, asparagusi jeshil stimulon gjithashtu oreksin seksual.
 4. Veryshtë shumë diuretik.
 5. Es anti-kancer.

Për këtë arsye dhe sepse në Receta kuzhine Ne mendojmë se omëleta e gjelbër e shpargut është e shijshme, këtu po ju paraqesim recetën.

Omeletë jeshile e shpargut
Omeleta e gjelbër e shpargut është një recetë e thjeshtë për tu bërë dhe shumë e shëndetshme. Ideale për dietat dhe njerëzit që kërkojnë receta të thjeshta dhe të lehta.

Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Tapas
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 500 gramë shparguj të gjelbër / të egër
 • Vezë 3
 • Kripë
 • Piper i zi
 • Vaj ulliri
 • ujë

Preparación
 1. Asparagusi jeshil është një perime disi e ashpër kështu që lose së pari duhet të gatuajmë në një tenxhere me ujë dhe pak vaj ulliri. Lëreni të gatuhet për rreth 10 minuta dhe lëreni mënjanë në një kullesë.
 2. Derisa, në një tas, rrahni 3 vezë me një pirun ose shufër, shtojmë pak kripë e imët dhe një prekje piper i zi dhe ne shtojmë asparagus jeshil i gatuar. E trazojmë mirë në mënyrë që të gjithë përbërësit të përzihen.
 3. Ne ngrohim pak vaj ulliri në një tigan të mesëm, dhe kur të jetë i nxehtë, shtojmë përzierjen nga tasi. Lëreni të skuqet mirë nga njëra anë (në nxehtësi mesatare) dhe kthejeni me ndihmën e kapakut të tiganit. Shpresojmë të skuqet në anën tjetër.
 4. Lëreni tortilën mënjanë kur mendoni se është për pëlqimin tuaj dhe të të gjithë darkave. Nëse ju pëlqen bërë mirë, lëreni pak më shumë.

Informacion ushqyes për racion
kalorive: 270

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.