Mus mango me granola, një ëmbëlsirë e thjeshtë dhe freskuese

Mus mango me granola
Sa të pasura janë mangot kur janë në pikën e tyre. Dhe sa freskuese janë ëmbëlsirat e bëra me këtë përbërës. ëmbëlsira si kjo mousse mango me granola që mund ta përgatisni për vetëm 15 minuta dhe më pas ta lini të pushojë në frigorifer.

Mund ta bëni një ditë më parë, ta vendosni në frigorifer gjatë natës dhe ta harroni deri ditën tjetër. Përpara se ta shërbeni, mjafton ta plotësoni me disa lugë gjelle granola, biskota dhe/ose arra të copëtuara dhe disa copa mango të freskët. Do të bëhet një ëmbëlsirë fantastike.

Për të bërë këtë ëmbëlsirë gjëja kryesore është që mangot janë të pjekura. Jo vetëm sepse do të kenë më shumë shije por edhe sepse do të jenë më të ëmbla dhe do të mund të reduktoni sasinë e sheqerit të shtuar. Në shtëpi nuk na pëlqejnë ëmbëlsirat tepër të ëmbla, mbajeni parasysh këtë kur luani me sasinë e sheqerit. Merrni parasysh dhe inkurajoni veten për ta përgatitur atë!

Receta

Mus mango me granola, një ëmbëlsirë e thjeshtë dhe freskuese
Ky mousse mango me granola është një ëmbëlsirë e shkëlqyer verore, e thjeshtë dhe freskuese. Nuk do të duhen më shumë se 20 minuta për ta përgatitur, gëzohuni!
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 8
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 250 ml. krem rrahjeje (35% yndyrë)
 • 500 gr e mango cerne
 • 160 g Krem ëmbëlsirash
 • 120 ml. e ujit
 • 2 lugë çaji pluhur xhelatinë neutrale
 • 8 lugë granola
 • 1 mango e prerë në kubikë
Preparación
 1. Në një tas rrahim kremin ftohni mirë derisa të forcohet dhe pasi të jetë bërë ruani në frigorifer.
 2. Më pas, përzieni pluhurin e xhelatinës dhe ujin në një gotë dhe lëreni pluhurin të hidratohet për pesë minuta.
 3. Përfitojmë nga kjo kohë për të shtypur mishin e mangos me sheqer pluhur derisa të arrijmë një pure.
 4. E kthejmë xhelatinën për ta çuar në mikrovalë në goditje të nxehtësisë prej 15 sekondash dhe më pas do të trazojmë masën derisa ta shohim. tretur plotësisht.
 5. Pasi të jetë tretur, shtoni dy lugë gjelle nga pureja e mangos në xhelatinën dhe përzieni mirë.
 6. Më pas e hedhim këtë përzierje xhelatine mbi purenë e mangos mbetur dhe përzihet derisa të inkorporohet.
 7. Për të mbaruar ne integrohemi me lëvizjet mbështjellëse këtë përzierje në krem ​​pana.
 8. Përzierjen e ndajmë në 6 gota dhe vendoseni në frigorifer derisa të vendoset, rreth 4 orë.
 9. Përpara se ta servirni, shtoni granolën dhe mangon e freskët të prerë në kubikë dhe shijoni moussin e mangos shumë të ftohtë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.