Mostachones de Utrera, një ëmbëlsirë tradicionale

Mostachons nga Utrera

L makarona nga Utrera Janë një ëmbëlsirë tipike e kuzhinës andaluziane. Shumë më afër një pandispanje sesa një biskotë, ato bëhen me përbërës kaq të thjeshtë si vezët, sheqerin, miellin dhe kanellën. I keni të gjithë përbërësit në qilar? Më pas mund t'i përgatisni për pak më shumë se gjysmë ore.

Janë perfekte në kohën e meze të lehtë me një filxhan kafe, megjithëse do t'ju duhet t'i kushtoni vëmendje nëse nuk dëshironi që gjithçka të thithet. Dhe është se siç e kam përmendur tashmë, megjithëse e kufizuar, struktura e këtyre ëmbëlsirave është e ngjashme me atë të një pandispanjeje të butë dhe me gëzof.

A guxoni t'i përgatisni? Bërja e saj është shumë e thjeshtë dhe e vetme do t'ju duhen disa shufra elektrike dhe një tas për të. Gjithashtu edhe letra per pjekje dhe eshte qe pervec servirjes qe makaronat te mos ngjiten ne tepsi kur piqen, me vone te prera ne katrore perdoret tradicionalisht per ruajtjen e tyre. Edhe pse nuk do të mund t'i kurseni shumë; Ata do të qëndrojnë të butë vetëm për disa ditë të mbyllura hermetikisht.

Receta

Mostachones de Utrera, një ëmbëlsirë tradicionale
Makaronat Utrera janë një ëmbëlsirë tradicionale andaluziane. Disa biskota të vogla, ideale për t'i pirë pasdite me një kafe.
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 16
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Vezë 3
 • 130 g e sheqerit
 • 130 g miell gruri
 • 1 kanellë lugë çaji kanellë
Preparación
 1. Ne i ndajmë të bardhët nga të verdhat dhe ngrohni furrën në 180ºC.
 2. Ne montojmë të bardhët deri ne bore duke i shtuar pak nga pak sheqerin sapo te nisin te ngrihen.
 3. Pasi të montohet, shtojmë të verdhat pa lënë të rrihet me shufra.
 4. pastaj, shtojme miellin pak nga pak me kanellë të situr dhe me lëvizje mbështjellëse.
 5. Vendosni në tepsi letër furre dhe me ndihmën e disa lugëve ose një qese pastiçerie, kemi grumbuj brumi, afërsisht 6/8 për tabaka që fillimisht nuk shtrihen më shumë se rreth 8 centimetra në diametër. Ata do të rriten pak më shumë në furrë, kështu që është e përshtatshme të lini hapësirë ​​midis tyre në mënyrë që të mos ngjiten.
 6. Ne i çojmë në furrë dhe gatuajmë në 180ºC me ngrohje lart e poshtë për 14 minuta derisa të shohim që skajet fillojnë të skuqen pak.
 7. Më pas i nxjerrim kemi prerë letrën dhe makaronat Utrera i vendosim në një raft në mënyrë që të mbarojnë ftohjen.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.