Fideua me molusqe dhe karkaleca deti

Fideua me molusqe dhe karkaleca deti

Duke parë këtë pjatë dhe duke e provuar dhe provuar më parë, a ka ndonjë në botë që nuk i pëlqen një e mirë fideua me molusqe dhe karkaleca deti? Unë i përgjigjem vetes: sigurisht që do të ketë, sepse të shijosh ngjyrat, por është një pjatë aq e hollë (për mendimin tim) sa e kam të vështirë të besoj se ka njerëz që nuk e pëlqejnë ... Sidoqoftë! Reflektimet mënjanë, receta e sotme siç mund ta shihni është e madhe, një pjatë shumë e plotë që mund të hahet në çdo kohë të vitit, ...

Nëse jeni nga ata që, si unë, kënaqen me këtë lloj pjate, këtu janë përbërësit dhe përgatitja ... Bëni recetën dhe na tregoni se çfarë mendoni për aromën e saj ...

Fideua me molusqe dhe karkaleca deti
Fideua është një pjatë që gatuhet tashmë në të gjithë Spanjën, por është me origjinë nga Valencia, konkretisht nga Gandía.
Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Makarona
Shërbime: 4-5
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 250 gram petë të trasha
 • 150 gram petë për fideua
 • 200 gram karkaleca deti të qëruara
 • 250 gram molusqe
 • 1 litër ujë
 • 2 dientes de ajo
 • 1 Cebolla
 • 3 lugë salcë domate
 • 1 kub i stokut të peshkut
 • Papara e ëmbël
 • Vaj ulliri
 • Kripë
Preparación
 1. Gjëja e parë që do të bëjmë është të vendosim një litër ujë për të ngrohur së bashku me predhat e karkalecave qe me pare kemi qeruar dhe një kub të stokut të peshkut. Rezultati i kësaj, i hedhur më parë, do të jetë lëngun tonë për fideua.
 2. Ndërsa supë është duke bërë, ne kemi vënë në një tenxhere, qepë të skuqet së bashku me të dy thelbet e hudhres, të gjitha prerë shumë mirë. Kur të jetë skuqur, shtoni 3 lugë salcë domate, karkaleca deqe dhe molusqe. E lëmë për 5 minuta në nxehtësi mesatare. Po trazojmë pak.
 3. Më poshtë do të jetë shtojmë në tenxhere lëngun që do ta kullojmë më parë, dhe lërini aromat të përzihen për 5 minuta të tjera në nxehtësi të ulët.
 4. Tjetra do të marrim petë të trasha dhe 5 minuta më vonë, petë fideua, pasi që të parat marrin pak më shumë kohë për t'u bërë.
 5. Vendosim përsëri zjarr mesatar dhe e lëmë të gatuhet për rreth 10-15 minuta. Ne shtojmë kripë dhe spec i ëmbël (Një lugë çaji). Po kontrollojmë që të mos mbarojë lëngu. Nëse kjo ndodh shtojmë pak ujë dhe shijojmë kripën.
 6. Ne do të lëmë mënjanë kur petë të ju pëlqejnë.
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 495

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.