Mish i marinuar

Mish i marinuar, i pasur dhe me shumë shije, është shumë i mirë dhe shumë i butë. Për të bërë këtë recetë është më mirë të përdorni pjesën më të dobët të mishit të derrit pasi nuk përmban shumë yndyrë dhe me marinadë e lë shumë të butë. Që të marrë aromën, duhet ta lini marinadën të paktën një ditë në frigorifer, kështu që do të marrë mirë shijet e erëzave.

Mish i marinuar
Author:
Lloji i recetës: Mish
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 kilogram mish derri (ijë, këmbë...)
 • Piper i zi
 • 5-6 hudhra
 • 2 gjethe dafine
 • Vaj ulliri
 • 1 lugë qimnon pluhur
 • 1 lugë çaji spec speci të ëmbël
 • 2 karafil
 • 1 limon
 • 150 ml. verë e Bardhë
 • 1 lugë çaji rigon
 • Kripë
Preparación
 1. Mishi i marinuar, fillojmë duke pastruar dhe prerë mishin në copa jo shumë të mëdha. I hedhim kripë dhe piper. Në një tas të madh do të hedhim vajin, verën e bardhë, lëngun e një limoni, hudhrën pak të shtypur dhe pjesën tjetër të të gjitha erëzave.
 2. Sasitë mund t'i vendosni pak me sy, nëse ju pëlqen më shumë paprika se qimnon vendosni më shumë ose më shumë rigon, jepini prekjen tuaj.
 3. E perziejme dhe e rrahim mire marinaden, pasi te jete perzier cdo gje shtojme copat e derrit te mbuluara mire, me mire nje tas pak vetem qe te mbulohet i gjithe mishi. Mbulojeni enën me masën dhe vendoseni në frigorifer. Është më mirë ta lini gjatë natës. Herë pas here do ta heqim.
 4. Kur shkojme per ta konsumuar duhet vetem te vendosim nje tigan me nje rryme vaji, te kullojme copat e mishit
 5. dhe ne i kapërcejmë ato. E skuqim nga të gjitha anët në zjarr mesatar derisa mishi të jetë gati.
 6. E nxjerrim dhe e servirim shumë të nxehtë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.