Qofte me patëllxhan

Qofte me patëllxhan në salcë

Në këtë periudhë të vitit ku eshte Krishtlindja tashme kanë kaluar, këshillohet të merrni një ritëm të ushqyerit të shëndetshëm për të vazhduar tejkalimin e vakteve. Prandaj, sot ne propozojmë një recetë të pasur dhe të thjeshtë të bazuar në patëllxhanë të mirë.

Kështu, ne kujdesemi për veten në shëndet dhe ne i sigurojmë trupave tanë ushqyesit e nevojshëm që gjenden në perime si këto eggplants.

Qofte me patëllxhan
Qoftet e patëllxhanëve janë shumë të shëndetshme për të ushqyer organizmat dhe gjithashtu për të ngrënë shëndetshëm në çdo drekë.

Author:
Kuzhina: Tradicionale
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 2

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 2 patëllxhanë.
 • 1 vezë.
 • 50 g bukëpjekje.
 • Pak miell.
 • Kripë.
 • Vaj luledielli.
Salcë djathi
 • 200 ml krem.
 • 100 g djathë të integruar.
 • Majdanoz.
 • Një majë arrëmyshk
 • Majë kripe

Preparación
 1. Ne përfundojmë patëllxhanët në fletë metalike dhe ne do t'i fusim në furrë, tashmë të nxehur, për rreth 40 minuta.
 2. Ne do të nxjerrim dhe do ta heqim tulin kujdes që të mos na digjet.
 3. Ne do ta bluajmë këtë tul me një makinë përpunuese ose thikë.
 4. Në një tas do ta vendosim këtë tul së bashku me copat e bukës, vezën dhe kripën.
 5. Ne do të përzihemi mirë derisa të marrim një masë uniforme.
 6. Ne do të marrim pjesë të kësaj brumi dhe do ta bëjmë qofte që do të kalojmë nëpër miell dhe më pas do t’i skuqim.
 7. Për salcë çfarë djathi, vendosni kremin në një tenxhere së bashku me djathin e integruar, gatuajeni derisa të shkrihet dhe shtoni majdanozin dhe arrëmyshkun.

Notas
Qoftet e patëllxhanëve janë të shkëlqyera për një dietë të shëndetshme për humbjen e peshës.

Informacion ushqyes për racion
kalorive: 223

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Çdo Barboza dijo

  Përgatitje e shkëlqyeshme, faleminderit për ndarjen.