Qofte në salcë

Qofte në salcë

Pershendetje te gjitheve! Si e kaluat urën? Shpresoj se shumë mirë, megjithëse e njëjta gjë gjithmonë ndodh, që e mira të mbarojë shpejt ... Ashtu siç më ndodhi me këto qofte në salcë, të cilat nuk guxoja t’i bëja, isha ngulitur në atë recetë që thashë ju pak kohë më parë me salcë rrushi dhe qepë të karamelizuar, por më në fund guxova. Dhe ata fluturuan.

Ajo që më pëlqeu më shumë është se në shtëpi vetëm burri im dhe mua më pëlqejnë perimet, të tjerët nuk duan as t'i shohin përveç në receta shumë specifike, megjithatë me këtë nuk kishte asnjë ankesë dhe tigani ishte bosh, i cili gjithmonë isshtë një shenjë e mirë për ne që ecim mes sobave. Me këtë tha, le të shkojmë me recetë.

Niveli i vështirësisë: Lehtë

Koha e përgatitjes: 15 minuta

Koha e gatimit: 30 minuta

Përbërësit:

 • Grij
 • 1 spec jeshil
 • 2 domate të pjekura
 • 1 Cebolla
 • Vaj ulliri
 • Kripë
 • piper
 • Ullinj (opsionale)

Përpunimi:

Në një tigan, ngrohni vajin dhe shtypni qepën, të prerë shumë të vogël. Më pas shtojmë specin (e kam prerë në shirita) dhe domatet e prera në kubikë. Lëmë gjithçka të gatuhet në zjarr të ngadaltë dhe ndërsa jemi duke formuar qoftet.

Disa njerëz i bëjnë ato duke shtuar bukëpjekje, vezë, etj. Unë nuk u bëj asgjë, thjesht shtoj pak kripë, përzihem mirë dhe bëj topa. Nëse salca në tigan është gati, shtoni kripë, piper dhe qoftet dhe gatuajini derisa të kenë një nuancë të lehtë të artë, më pas shtoni ujë dhe lëreni të gatuhet së bashku derisa të bëhen qoftet dhe salca të jetë vetja jonë. Pasi shtova ujë shtova edhe ullinj, por është opsional.

Në kohën e shërbimit ...

I shoqërova me një sallatë të thjeshtë, por nëse do të hanë fëmijë do të ketë rezultate më të mira nëse i shoqërojnë me ndonjë skuqje të skuqura ose pure patatesh.

Sugjerimet e recetave:

 • Nëse duam ta trashim salcën mund të shtojmë një lugë domate të koncentruar.
 • Nuk e kisha në atë kohë, por mendoj se një gjethe dafine do t’i shkonte shumë.

Më e mira…

Kjo recetë është e përshtatshme për tupperware. Nxehtësia dhe voila!

Më shumë informacion - Salcë e qepës dhe rrushit të karamelizuar

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.