Meze ëmbëlsirash të këndshme

ëmbëlsira me kripë

Meze ëmbëlsirash të këndshme. Një recetë e thjeshtë që me të vërtetë na pëlqen, mund t’i vendosim si fillestar në një vakt ose si një meze të lehtë, do t’i befasojmë mysafirët tanë.

Janë disa meze të lehta dhe të larmishme që janë shumë të mira për tu përgatitur në festa apo raste të veçanta. Ne mund të bëjmë mbushjen e shumë gjërave, ëmbëlsira është shumë e shkathët dhe është shumë e mirë me shumë përbërës, këtu do t'ju lë më të njohurit.

Meze ëmbëlsirash të këndshme
Author:
Lloji i recetës: Meze
Shërbime: 6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 fletë ëmbëlsira drejtkëndëshe
 • Vezë 1
 • Djathë i grirë
 • Farat e susamit
 • Suxhukë Frankfurt
 • sallam
 • Proshutë e ëmbël
 • Proshutë
 • Djathë i prerë në feta
Preparación
 1. Vendosim furrën të nxehet në 190ºC.
 2. Ne përgatisim fletën e pjekjes me një fletë letre.
 3. Ne e presim çdo fletë të ëmbëlsirave në tre shirita.
 4. Në secilën pjesë do të vendosim një mbushje, në njërën do të vendosim shafilët, përgjatë brumit të ëmbëlsirave, lyejmë skajet me vezën e rrahur dhe e mbështjellim sikur të ishte një role e vogël, prerë në copa dhe i vendosim mbi Flete gatuese.
 5. Ju duhet të lini pak ndarje midis rrotullave.
 6. Në një shirit tjetër vendosim chistorrën dhe bëjmë të njëjtën gjë, mbështjellim, presim dhe vendosim në pjatën e furrës.
 7. Një rrip tjetër i ëmbëlsirave është i mbuluar me proshutë të ëmbël dhe një shtresë djathi, e mbështjellim, lyejmë skajet mirë në mënyrë që të mbyllet mirë dhe të pritet, i vendosim në fletën e pjekjes.
 8. Një tjetër ne e përgatisim atë me proshutë, ne mbulojmë një rrip të ëmbëlsirave dhe një tjetër shtresë djathi, ne rrokulliset, prerë dhe vendosni ato në pjatë.
 9. Ashtu si deri sa të mbaroni me pastë pudre.
 10. Lyejmë të gjithë pastat e ëmbëlsirave me vezën e rrahur dhe vendosim pak djathë të integruar dhe farat e tjera të susamit, e fusim në furrë derisa të marrin një ngjyrë të artë.
 11. Dhe ata do të jenë gati për të ngrënë, ato mund të shërbehen të nxehta ose të ftohta.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.