Merluci në salcë me bajame dhe rrush të thatë

Merluci në salcë me bajame dhe rrush të thatë

Ju premtova se gjatë gjithë këtij muaji dhjetor do të vazhdoj t'ju tregoj propozime të reja për të kompletuar tuajin Menuja e Krishtlindjeve Dhe ajo që premtove është e duhur! Kjo merluc në salcë me bajame dhe rrush të thatë Është një propozim shumë i thjeshtë dhe i shpejtë për Krishtlindje për t'u bërë, po aq i shijshëm sigurisht.

Keni 25 minuta? Më pas mund ta përgatisni këtë recetë. Por ju gjithashtu mundeni lëreni salcën të bërë disa orë më parë dhe gjithçka që duhet të bëni për ta përfunduar është ta ngrohni dhe shtoni merlucin. Kësaj i duhen vetëm gjashtë minuta për t'u gatuar. Dhe çfarë janë 6 minuta?

Nuk keni pse të shqetësoheni, gjithashtu, nëse salca nuk e ka të parën teksturën e dëshiruar. Nëse del shumë i trashë, thjesht shtoni pak ujë. Dhe nëse është shumë e lehtë? Nëse kjo ndodh, do t'ju duhet vetëm ta ulni pak më shumë. Vazhdo dhe përgatit këtë merluc!

Receta

Merluci në salcë me bajame dhe rrush të thatë
Merluci në salcë me bajame dhe rrush të thatë është një propozim i shkëlqyer për menunë tuaj të Krishtlindjeve, i lehtë dhe gati në 30 minuta.

Author:
Lloji i recetës: peshk
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 4 fileto cod të shkripura
 • Një grusht bajame
 • 3 thelpinj hudhre të prera
 • 2 djegësa të kajenës
 • 1 qepë të vogël, të grirë
 • Disa fije shafrani
 • 1 lugë çaji miell
 • ½ gotë verë e bardhë
 • 1 grush rrush të thatë
 • Kripë (në rastin tim nuk ishte e nevojshme)
 • Vaj ulliri

Preparación
 1. Në një tigan ose tenxhere të madhe i pjekim bajamet. Pasi të kemi bërë, heqim dhe rezervojmë.
 2. Në të njëjtin vaj, tani e skuqim hudhrën me specat djegës. Pasi të keni përfunduar, hiqeni dhe rezervoni së bashku me bajamet.
 3. Tani, duke shtuar pak më shumë vaj nëse është e nevojshme, Kaurdisni qepën në zjarr të ulët deri sa transparente. Më pas shtojmë shafranin dhe e gatuajmë të gjithën edhe për disa minuta.
 4. atëherë shtojmë miellin dhe duke e trazuar gatuajmë edhe nja dy minuta.
 5. Më pas, hedhim verën e bardhë, hudhrën, bajamet dhe rrushin e thatë. Gatuani për disa sekonda në mënyrë që një pjesë e alkoolit të avullojë dhe më pas shtoni ijët.
 6. Mbulojmë tavën dhe gatuaj ijët në salcë rreth 5-7 min, në varësi të trashësisë së ijëve.
 7. Pasi të jenë bërë, merlucin e shërbejmë në salcë me bajame dhe rrush të thatë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.