Cod me lulelakër

Cod me lulelakër, një pjatë e shijshme tradicionale galike që përgatitet me merluc me lulelakër dhe spec paprika. Një pjatë e thjeshtë dhe e plotë. Ideale për përgatitjen e një dreke ose darke.

Kjo është një pjatë nga gjyshet tona, merluci hahej me gjithçka dhe ishte gatuar me perime, të zier, me patate. Jepte shumë lojë që atëherë cod ishte shumë i lirë, që tani është e kundërta.

Për ta bërë këtë pjatë kaq të thjeshtë, gjëja më argëtuese është të thithni merlucin, por mund ta blini tashmë të njomur dhe madje merluci i ngrirë i kripës ia vlen.

Cod me lulelakër
Author:
Lloji i recetës: peshk
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 4-6 copë merlucë
 • 1 lulelakër
 • 2-3 thelpinj hudhre
 • Papara e ëmbël
 • 8-10 lugë vaj ulliri
 • Kripë
Preparación
 1. Për të përgatitur merlucin me lulelakër, së pari do të përgatisim merlucin.
 2. Ne do të desalifikojmë merlucin, do ta thithim atë për 48 orë, në të cilën do të ndryshojmë ujin, çdo 8 orë. Ne mund ta blejmë atë tashmë të lagur.
 3. Pastrojmë lulelakrën, heqim lulet nga lulelakra dhe i lajmë.
 4. Vendosim një tavë të gjerë me pak ujë dhe kripë, shtojmë buqetat e lulelakrës dhe i lëmë të gatuhen derisa të bëhen gati të buta.
 5. Para se lulelakra të jetë aty, shtoni copat e merlucit, lërini të gatuhen për rreth 5 minuta ose derisa merret merluci, kjo do të varet nga trashësia e merlucit.
 6. Kur të jenë, e nxjerrim nga tava dhe rezervojmë. Ne kursejmë pak nga uji dhe rezervojmë.
 7. Ne prerë hudhër në feta të holla.
 8. Vendosim një tigan me vajin dhe hudhrën, e vendosim të nxehet në zjarr të ulët, në mënyrë që vaji të marrë të gjithë aromën e hudhrës.
 9. Vendosim lulelakrën dhe merlucin në një burim, kur hudhra të ketë pak ngjyrë e heqim nga zjarri dhe e shtojmë sipër lulelakrës dhe merlucit.
 10. Sasi e vogël me specin e ëmbël. Nëse duam që të ketë më shumë salcë, shtojmë pak nga uji i gatimit.
 11. Dhe ju jeni gati për të ngrënë.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.