Merak me qiqra dhe kungulli të pjekur, një zierje vjeshte

Zierje me kunguj të pjekur dhe qiqra

Duke përfituar nga butësia e kungullit, unë propozoj të përgatisim sot një zier me qiqra dhe kungull te pjekur. Një pjatë shumë komode në këtë periudhë të vitit që do t'ju ndihmojë të ngroheni në ditët më të ftohta dhe që mund ta përgatisni edhe në vetëm gjysmë ore.

Mund të kisha shtuar kungullin me gjalpë në zierje dhe ta gatuaja, megjithatë kungulli i pjekur me gjalpë ka një shije dhe ëmbëlsi shtesë Unë mendoj se ata vijnë shumë mirë në këtë zierje. Një zierje që kam mundur ta përgatis për gjysmë ore sepse kam përdorur qiqra të konservuara tashmë të gatuara, një aleat i madh në qilar!


Pak tjetër ka nevojë për këtë zierje në të cilën protagonist është kungulli. Disa erëza që mund t'i modifikoni sipas dëshirës tuaj. Kam përdorur paprika të cilës i jam shumë besnike dhe një përzierje erëzash shumë të njohura në kuzhinën indiane e njohur si garam masala e cila përfshin kanellë, karafil, arrëmyshk, piper dhe kardamom ndër shumë të tjera.

Receta

Zierje me kunguj të pjekur dhe qiqra
Kjo zierje me kungulleshka të pjekura dhe qiqra është kaq ngushëlluese në vjeshtë. Është ideale për t'u ngrohur dhe duhet shumë pak për ta bërë atë.
Author:
Lloji i recetës: perime
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 feta të trasha kungulli
 • Vaj ulliri
 • 1 Cebolla
 • 1 karafil hudhër
 • 1 lugë çaji spec speci të ëmbël
 • ½ lugë çaji Garam masala
 • 1 tenxhere me qiqra të gatuar (400g.)
 • 1 gotë ujë ose lëng perimesh
 • 1 fletë dafine
Preparación
 1. E qërojmë kungullin dhe i presim në kubikë për t'i futur në furrë në 190ºC për 20 minuta ose derisa të zbuten.
 2. Ndërkohë, në një tenxhere me vaj ulliri, kaurdisni qepën dhe hudhrën, të grira imët.
 3. Më pas shtoni paprikën dhe erëza Garam masala përzieni dhe përzieni. Ne rezervuam.
 4. Pasi kungulli të jetë gati e shtojmë në tenxhere.
 5. Shtojmë edhe qiqrat, pasi keto i kalojme ne rubinetin e ujit te ftohte dhe i rezervojme dy luge gjelle per t'i grimcuar ne menyre qe te dhjamoset lëngu.
 6. I shtypim ato qiqra me gjysmë gote ujë ose lëng mishi dhe i shtoni në zierje. Përziejini dhe shtoni më shumë ujë ose lëng mishi nëse është e nevojshme derisa të arrihet tekstura e dëshiruar.
 7. Kemi shijuar zierjen e nxehtë të kungujve dhe qiqrave të pjekura.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.