Diabetikët: merak lakre ose lakër Brukseli me patate

Një recetë e veçantë për të gjithë diabetikët është të përgatisin një lakër të shëndetshëm brukseli ose zierje lakre me patate për të shijuar këtë pjatë të nxehtë gjatë drekës ose darkës, duke qenë një ushqim ideal për t’u konsumuar në sezonin e dimrit për shkak të vlerës së tij ushqyese në vitamina, minerale dhe proteina.

Përbërësit:

1/2 kilogram lakër ose lakër Brukseli
500 gram patate
1/2 lilo domate
2 Cebolla
1 spec jeshil
750 cc ujë
rigon, për shije
gjethe borziloku të freskëta, për shije
Kripë dhe piper i bluar, një majë
djathë i integruar, sasia e nevojshme

Përgatitja:

Lani patatet dhe i zieni në një tenxhere me ujë dhe më pas i lini mënjanë. Pasi të ftohet, hiqni lëkurën dhe prerë ato në copa. Lani lakrat dhe i zieni në një tenxhere me ujë për 15 minuta dhe kullojeni. Veçmas, prerë specin në copa dhe qepët në unaza.

Hidhni ujin në një tenxhere, nxeheni dhe shtoni qepët, specin dhe kur të shihni se janë të butë, shtoni domatet e prera në copa, lakrat, patatet e prera dhe disa gjethe borziloku. Sezoni me një majë kripe, piper dhe rigon. Gatuajeni merakun për disa minuta dhe shërbejeni secilën pjatë të spërkatur me pak djathë të integruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.