Kërpudha dhe merak me fasule të bardha

merak kërpudhash dhe fasulesh të bardha

Një pjatë plot proteina dhe pa gjurmë mishi? Veganë e bota ejani tek unë, sepse një merak i imi do të jetë i mjaftueshëm për t'ju shëruar ... merak kërpudhash dhe fasulesh të bardha. Kjo mrekulli e bërë në një pjatë lugë kënaq mishngrënësit (e provuar), veganë, të rinj dhe të moshuar për aromën e saj të mrekullueshme. Përveç kësaj, kjo recetë ka një prekje përfundimtare që e bën këtë pjatë të merituar edhe për titullin "në nivelin e pjatave të gjyshes sime.

Ata që nuk janë shumë të dhënë për të lexuar dhe mësuar rreth vlerave ushqyese të ushqimeve gjenerojnë legjenda urbane të tilla si "veganët ushqehen keq", "pa mish nuk mund të keni një dietë të shëndetshme". Për të kuptuar pse kërpudhat janë si pjesa e poshtme e veshjet e vajzat Duhet të theksohet se këto kërpudha e tejkalojnë mishin në vlerat e tyre shëndetësore sepse nuk përmbajnë yndyrë të ngopur ose toksina ose aditivë të dëmshëm të mishit, të cila gjithashtu nuk kanë fibra. Një pikë tjetër në favor të kërpudhave është se ato janë të pasura me ujë dhe fibra, gjë që ndihmon në neutralizimin e aciditetit të gjakut. Për më tepër, bishtajoret janë gjithashtu të pasura me proteina, megjithëse në këtë rast më pak se ato nga mishi, pasi u mungojnë aminoacidet triptofan (për Cezarin çfarë është e Cezarit).

Provojeni dhe më tregoni se çfarë mendoni

Kërpudha dhe merak me fasule të bardha
Një pjatë vegane e pasur me proteina dhe që ka miratimin e nënave dhe gjysheve? Lindja merak kërpudhash dhe fasulesh të bardha është e gjitha një himn për shije dhe shëndet.

Author:
Kuzhina: Tradicionale
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 2-3

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • Tenxhere e vogël me fasule të bardha
 • 300 gr kërpudha thistle
 • 2 qepë të vogla
 • 1 zanahoria
 • 1 Tomate
 • 1 kokër hudhër
 • 1 patate e madhe
 • speca
 • kripë
 • Canela
 • 1 fletë dafine

Preparación
Para së gjithash, NE PPRGATITEMI NJ C KALDITO T E LEHT
 1. Në një tenxhere me afërsisht 1 litër ujë vendosim gjysmën e kokës hudhër, gjysmën e qepës, një karotë të qëruar dhe një domate të qëruar, kripë dhe vaj ulliri.
 2. Sillni një çiban dhe rezervoni.
Ndërkohë ne shkojmë në punë me merak
 1. Në një tenxhere hidhni 3 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër dhe nxeheni.
 2. Qëroni dhe copëtoni qepën dhe hudhrën dhe hidhini sipër vajit në këtë renditje (së pari qepën dhe një minutë më vonë hudhrën e prerë). Ne e lëmë kafe.
 3. Ndërkohë presim specin e kuq në shirita julien dhe shtojmë salcën. Llokoçis dhe skuq për 2-3 minuta.
 4. Prisni kërpudhat e gjembave dhe shtoni në salcë. Llokoçis mirë dhe shtoni 1 lugë gjelle speci dhe gjethen e dafinës, ulni nxehtësinë në fuqi mesatare.
 5. Ndërkohë ngremë, zhvishemi dhe ndahemi (me ndihmën e një thike ne ndajmë pataten, nuk e presim atë, kur ndarja e skajeve të saj është e ashpër, e cila është pikërisht ajo që na duhet për një supë më të qëndrueshme).
 6. Pasi të kemi ndarë pataten në tenxhere, mbulojmë të gjithë salcën me lëngun që kemi përgatitur më parë.
 7. Gatuajini për 20 minuta në nxehtësi mesatare, shtoni gjysmë lugë çaji kanellë të bluar, fikni zjarrin dhe lëreni të pushojë për 4-5 minuta.

Informacion ushqyes për racion
kalorive: 450

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   williamfiggiaconi dijo

  E kam të lehtë dhe duket e shijshme sot i kërkoj gruas time ta bëjë Faleminderit

 2.   montse dijo

  Përshëndetje atje! Do të doja të dija në cilën pikë shtohen fasulet, faleminderit shumë !!!