Bajonese flokesh engjell

Bajonese flokesh engjell

Pak ëmbëlsira janë aq të thjeshta sa manaferrat. Kjo embelsire e embel me mbushës flokësh engjëll që shërbehet në racione individuale njihet ndryshe si «kortadillo». E zakonshme në dyqanet e ëmbëlsirave, është një burim i shkëlqyeshëm për t'u kthyer kur kemi nevojë për një ëmbëlsirë të shpejtë.

Një fletë e ëmbëlsirave dhe një kanaçe me flokë engjëjsh tashmë të përgatitur janë të mjaftueshme për të përgatitur gjysmë duzine bajonatë e shijshme. Ata me një dhëmb të ëmbël do t'i preferojnë ato me një shtresë të trashë flokësh engjëlli si ajo që unë kam përgatitur; Veçanërisht preferoj manaferrat më të mirë. Po kërkoni më shumë ëmbëlsira me ëmbëlsira të përgatitura tashmë? Guxoni me këto palma të vogla y harqet me çokollatë Të shpejtë dhe të shijshëm!

Përbërësit

 • 2 fletë ëmbëlsira
 • 1 kanaçe me flokë engjëlli (e gjeta në Mercadona)
 • sheqer
 • Vezë 1
 • Sheqeri + kanella

përpunim

Nxehim furrën në 200º.

Ne hapim fletët ëmbëlsira në letër vaji.

atëherë ne përhapim flokët e engjëjve mbi njërën prej tyre, duke lënë një centimetër të lirë nga buza.

Ne rrahim vezën dhe me ndihmën e një furçe, lyejmë skajet që më vonë të jemi në gjendje t'i mbyllim ato.

Vendosim sipër fletën tjetër të holadrit dhe me një pirun ushtrojmë presion vulosni skajet.

Ne shpojmë me një pirun Sipërfaqen e petës së ëmbël dhe me pjesën tjetër të vezës së rrahur e lyejmë.

Ne përfundojmë përgatitjen, duke spërkatur sheqer dhe kanellë lart.

Piqni 15-20 minuta derisa ta shohim sipërfaqen e artë.

Bajonese flokesh engjell

Notas

Nëse dëshironi t'i shërbeni në pjesë individuale, bëni disa prerje të cekëta në brumin e sipërm para pjekjes, të cilat më vonë do të shërbejnë si udhëzues.

Më shumë informacion - Pastiçeri dhe harqet e mjaltit me çokollatë, Pmbëlsira me një kanellë

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Bajonese flokesh engjell

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hugo dijo

  Në Argjentinë nuk i njohim flokët e engjëjve ... me çfarë i zëvendësojmë për ëmbëlsira?

  1.    Tili dijo

   Flokët e engjëjve bëhen me një kungull që ekziston në Argjentinë. Emri shkencor i kungullit, i cili zakonisht quhet qitro, është Curcurbita Ficifolia.
   Mënyrën për ta përgatitur mund ta gjeni në internet, por përbërësit janë:
   Për 5 kavanoza me 250 gr.
   1 kungull nga 3 në 4 kg.
   1 limon
   1 dhe 1/2 Sheqeri.
   1 kanellë të bluar pak.
   Uji i nevojshëm.

   Këtu keni një lidhje për një recetë të mirë: https://cookpad.com/es/recetas/225070-cabello-de-angel-casero

 2.   giselamruizdiaz@hotmail.com dijo

  Bllokime të ëmbla dhe kajote në fije Alcayota Mendoza.