Makarona me qepë të artë dhe mish pule

Makarona me qepë dhe mish pule

Makaronat dhe mishi i pulës janë dy ushqimet kryesore për të mbajtur një dietë e ekuilibruar. Kjo është arsyeja pse sot unë kam propozuar që të dyja të përzihen në të njëjtën pjatë. Një makarona e kavërditur me qepë të pjekur mirë dhe mish pule të copëtuar, duke i dhënë asaj një prekje pikante shumë të shijshme.

Këto receta të shëndetshme vijnë në ndihmë mbaj rradhen, derisa të mbërrijë darka e shkëlqyer e Krishtlindjes ku do të marrim një litër më shumë. Përveç kësaj, do t'ju shërbejë edhe pas pushimeve.

Përbërësit

 • 300 g makarona.
 • 1 gjoks pule.
 • 1/2 qepë të madhe.
 • Vaj ulliri
 • Ujë
 • Kripë.
 • Trumza.
 • Majdanoz.
 • Piper i zi i bluar

Preparación

Së pari, do të gatuajmë makaronat në shumë ujë të vluar. Ne gjithmonë do të shikojmë kohën e gatimit të prodhuesit, por makaronat janë gati për rreth 8-10 minuta.

Ndërkohë, ne po presim qepë shumë e vogël, kështu që më vonë vështirë se e vërejmë atë. Ne gjithashtu do të presim gjoksin e pulë në kubikë të mesëm.

Ne do të vendosim në një tigan një bazë të mirë të vajit të ullirit, të cilin do ta ngrohim në nxehtësi mesatare-ulët. Ne do të hedhim qepë në mënyrë që të bëhet kafe e artë.

Kur qepa merr atë ngjyrë të artë, ne do të shtojmë pulën dhe ne do të trazojmë gjithçka në mënyrë që aromat të lidhen.

Përveç kësaj, do te kullojme makaronat. Këto do t’i shtojmë në tigan kur të shohim që pula ka ndryshuar ngjyrën.

Në fund ngadalë po kavardisim makaronat me qepën dhe mishin e pulës. Ne do të përfshijmë të gjitha erëzat (kripë, trumzë, majdanoz dhe piper), dhe ju jeni gati të filloni të shijoni këto makarona të lehta të shijshme.

Më shumë informacion - Spageti me pulë dhe domate natyrore, recetë e shëndetshme

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Makarona me qepë dhe mish pule

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 342

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.