Makarona me domate dhe ton

Sot ju sjell një pjatë me makarona, disa makarona me domate dhe ton, një pjatë e thjeshtë dhe shumë e mirë. Një pjatë me makarona nuk mungon të paktën një ditë në javë, sidomos nëse ka fëmijë, është pjata që u pëlqen më shumë.

Kjo pjatë me makarona me domate dhe ton mund të përgatitet në një kohë shumë të shkurtër, për ato ditë kur kemi pak dëshirë për të gatuar ose pak kohë, kjo pjatë është ideale dhe mbi të kemi një pjatë të mrekullueshme shtëpie.

Nëse keni pak më shumë kohë, salcës mund t'i shtoni më shumë perime, e cila do të japë shumë shije dhe është një mënyrë për të ngrënë perime.

Makarona me domate dhe ton
Author:
Lloji i recetës: Makarona
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 400 gr makarona
 • 1 Cebolla
 • 500 gr domate të shtypura
 • 3 kanaçe ton
 • 1 avion vaji
 • 1 majë kripe
Preparación
 1. Për të përgatitur makaronat me domate dhe ton do të fillojmë duke hedhur një tenxhere me ujë të bollshëm dhe pak kripë, kur të fillojë të ziejë shtojmë makaronat, i kaurdisim për rreth 8-10 minuta ose derisa të jenë zier. I kullojmë dhe i rezervojmë.
 2. Në një tenxhere përgatisim salcën. Qëroni dhe copëtoni qepën, hidhni pak vaj në tigan, shtoni qepën e grirë dhe kur të fillojë të skuqet, shtoni domaten e shtypur ose domaten e skuqur. Nëse shtypet do të kemi më shumë kohë. Shtoni pak kripë. Kur salca të jetë gati, nëse nuk ju pëlqejnë copat e qepës, e grijmë.
 3. Kthejeni salcën në tenxhere. Hapim kanaçet e tonit, kullojmë vajin, e presim pak dhe e shtojmë te salca. Hiqni gjithçka dhe lërini të gjitha së bashku për disa minuta.
 4. Hidhni makaronat në një enë dhe shtoni salcën, përziejini. Nëse makaronat janë të ftohta, shtoni makaronat në tigan dhe ziejini me salcën për disa minuta.
 5. Ne shërbejmë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.