Mësoni si të përgatisni këtë tortë me kafe me sfungjer

Tortë me kafe

Në shtëpi i duam ëmbëlsirat tradicionale dhe çdo muaj përgatis një recetë të re. e fundit kjo Tortë me kafe super me gëzof dhe perfekte për të shoqëruar kafen në mëngjes dhe/ose meze. Sepse jo, nuk ka kurrë kafe të mjaftueshme.

Ashtu si gjithçka torte tradicionale ky vesh një sasi bujare e sheqerit, kështu që nuk është një propozim i shëndetshëm për ditë pas dite. Megjithatë, si një anekdotë apo teka, është gjithmonë një zgjedhje e mirë. Nëse ju pëlqen kafeja do ta shijoni; Nëse nuk ju pëlqen, mendoj edhe unë, pasi aroma e tij është e butë.

Gjëja më e mirë për këtë tortë është cilësi e saj. Është një kek super me push, edhe pse për këtë duhet të rrihni mirë përbërësit e tij në mënyrë që të shkumëzojnë. Të bësh është shumë e thjeshtë, lojë fëmijësh! Ju mund ta kontrolloni atë në hap pas hapi të detajuar që unë ndaj më poshtë. Provoje!

Receta

Mësoni si të përgatisni këtë tortë me kafe me sfungjer
Torta e kafesë që po përgatisim sot është e ëmbël dhe super me gëzof. Një pandispanje tradicionale ideale për mëngjes dhe meze.
Author:
Kuzhina: Tradicionale
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 8
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 380 g Nga mielli
 • 20 g maja kimike
 • 5 vezë L
 • 115 g Sheqer i bardhe
 • 115 g. sheqer kaf (+shtesë për pluhurosje)
 • 150 g E vajit të ullirit
 • 80 g qumësht
 • 100 gr. kafe e zezë e sapokrijuar
Preparación
 1. Shoshim miellin dhe e përziejmë me majanë në një enë.
 2. Në një tas tjetër, i rrahim vezët me të dyja llojet e sheqerit me shpejtësi të lartë deri në përftimin e një kremi me gëzof që trefishon volumin fillestar.
 3. Kur kjo ndodh, pa pushuar së rrahuri, por me një shpejtësi më të ulët, Gradualisht shtoni vajin.
 4. Pastaj bëjmë të njëjtën gjë së pari me qumësht dhe pastaj me kafe.
 5. Së fundi, ne përfshijmë përzierjen e miellit dhe maja pak nga pak dhe pa ndalur së rrahuri.
 6. Pasi të gjithë përbërësit janë integruar, derdhni brumin në një enë 30×22 centimetra ose të ngjashme të veshura me letër furre.
 7. Spërkateni me pak sheqer kaf dhe futeni në furrë të nxehur më parë në 180ºC.
 8. Pjekim për 30-35 minuta ose derisa të bëhet.
 9. Më pas, hiqeni mykun nga furra dhe lëreni të ftohet për 10 minuta përpara se ta fikni në një raft teli që të ftohet.
 10. Ne e shijuam tortën e kafesë me një kafe, një pije kakao ose një lugë akullore.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.