Mëngjes i plotë dhe i shëndetshëm

Mëngjes i shëndetshëm dhe i plotë

Ata thonë se Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, pasi që në të duhet të ketë secilin nga elementët ushqyes që do të na ndihmojnë të kalojmë ditën me forcë dhe energji të mjaftueshme. Forshtë për këtë arsye që ne të përpiqemi nga Receta kuzhine që ju të ikni nga të gjitha pastat industriale dhe të ngjashme dhe ta zëvendësoni këtë me diçka më të shëndetshme dhe të shëndetshme si mëngjesi që ne prezantojmë sot.

Në këtë mëngjes të shëndetshëm dhe të plotë ne kemi përfshirë një lëng frutash, në këtë rast portokalli, i pasur me vitaminë C, me një bukë drithi shumë të ngopur, të cilën do ta shpërndajmë domate natyrore të grira ose të shtypura dhe një ose dy gjel deti të gatuar me feta, të cilat do të na sigurojnë proteinat e nevojshme në mëngjes. Nëse doni të dini sasitë e sakta që kemi përdorur për një person në këtë mëngjes, vazhdoni të lexoni pjesën tjetër të artikullit.

Mëngjes i plotë dhe i shëndetshëm
Një mëngjes i plotë dhe i shëndetshëm ju ndihmon ta përballoni ditën me energji. Ju duhet ta plotësoni atë vetëm me një copë frutë në mes të mëngjesit në mënyrë që të mos keni nevojë të hani asgjë tjetër deri në kohën e drekës.
Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Mëngjeset
Shërbime: 1
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 feta bukë me drithëra
 • 2 portokalle me lëng mesatar
 • 1 domate mesatare, e shtypur
 • 2 feta gjeldeti të gatuar
 • Vaj ulliri
 • Kripë
Preparación
 1. Për tonë lëng, ne do të shtrydhim vetëm dy portokall të mesëm ideal për të bërë lëng. Në rast se nuk jemi lëng, do të na duhen tre portokall. Ju nuk keni pse të shtoni ndonjë gjë tjetër, edhe pse nëse ju pëlqen më e ëmbla, ne ju rekomandojmë një të tillë lugë çaji mjaltë për të zëvendësuar sheqerin e bardhë.
 2. Për pjesën më të mirë të mëngjesit tonë, ne do ta përdorim dy feta bukë drithërash (ato kënaqin më shumë se feta bukë normale) që ne do t'i bëjmë të dolli më parë nga të dy anët. Ne do të shtojmë pak vaj ulliri dhe më vonë do ta lyejmë me tulin e a domate mesatare grimcuar. Nëse nuk ju pëlqen lëkura e domates, është e përshtatshme ta qëroni përpara se ta bluani. Në krye do të shtojmë një majë të kripës së imët dhe një fetë gjeldeti të gatuar në çdo fetë bukë.
 3. Dhe gati! Një mëngjes i pasur, i shëndetshëm dhe energjik për të filluar ditën në këmbën e djathtë.
Notas
Ju mund të shtoni edhe disa fruta në lëng: mollë, dardhë, avokado, etj.
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 230

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.