Mëngjesi me qumësht bajame me tërshërë, fara dhe fruta

Kohët e fundit jam në fazën e eksperimentimit në kuzhinë, veçanërisht në atë për të bërë mëngjese dhe meze të lehtë do te thote. Më pëlqen shumë kafeja, por sa herë që e pi, shtoj pak qumësht të skremuar sepse kafeja është shumë e hidhur për qiellzën time. Gjëja është, unë kam vërejtur për muaj me radhë që kur pi këtë pjesë të qumështit në ditë (rreth një gotë e gjysmë) nuk ndihet shumë mirë në trupin tim. Tretja e ushqimit bëhet më e rëndë dhe e ngadaltë.

Pse e them kete? Sepse kohët e fundit në vend që të pimë kafe tipike me qumësht në mëngjes dhe një dolli me vaj ulliri, gjalpë ose proshutë, më pëlqen ta provoj pije te ndryshme që nuk janë në treg për të zëvendësuar qumështin tradicional të lopës, por që mund të kombinohen. Pothuajse gjithmonë e kam në frigorifer pije tërshëre, pije bajame dhe pije soje. Këto pije të njohura edhe si "qumështi" i japin një prekje tjetër mëngjesit dhe sjellin aromë të re. Ekziston edhe qumështi i pijeve ose orizit, i cili ata thonë se është gjithashtu shumë i mirë, por unë nuk e kam provuar ende kështu që nuk mund të flas për të. Nga të gjithë ata që përmendëm më lart, i preferuari im është padyshim qumështi i bajames, megjithëse është e vërtetë që është ai me përmbajtjen më të lartë të sheqerit kështu që nuk është i përshtatshëm ta abuzosh atë.

Tjetra, unë do t'ju tregoj se nga ka konsistuar mëngjesi im sot dhe ju ftoj të gjithëve ta provoni. Deliciousshtë e shijshme dhe shumë e shëndetshme, sepse përmban fara dhe fruta me të gjitha ose pothuajse të gjitha lëndët ushqyese për të cilat trupi ka nevojë çdo ditë. 100% e rekomanduar!

Mëngjesi me qumësht bajame me tërshërë, fara dhe fruta
Ky mëngjes me qumësht bajame me tërshërë, fara dhe fruta është ideal për ata që janë mërzitur të hanë gjithmonë të njëjtin mëngjes dhe duan të ndryshojnë pak.
Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Mëngjesi
Shërbime: 1
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 200 ml qumësht bajame
 • 4 luleshtrydhe
 • Fruta të thata (banane, pjeshkë, kumbulla, kokos, ananas, rrush të thatë, ...)
 • Fara (fara kungulli, fara luledielli, etj ...)
 • Bollgur
Preparación
 1. Ajo që bëj është të shtoj 200 ml të qumësht bajame në një tas ose filxhan të madh dhe ngroheni atë vetëm për një minutë në mikrovalë.
 2. Tjetra, unë jam duke shtuar bollgur (2 lugë gjelle nivele afërsisht), fruta të thata (të shitura në herbalistë), dy lugë të tjera dhe së fundmi fara (Lugë ëmbëlsirë 2 nivele).
 3. Gjëja e fundit që shtoj është 4 luleshtrydhe larë mirë dhe prerë në copa të vogla.
 4. Unë lëviz mirë, dhe kaq. Mëngjesi i mirë ushqyes i përgatitur për disa minuta. A ka ndonjë gjë më të lehtë?
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 320

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.