Mëlçia e viçit e skuqur e thjeshtë

Mëlçia e viçit e skuqur

Nxjerrë nga libri i gatimit 1080 nga Simone Ortega, një klasik i kuzhinës spanjolle, receta e sotme mund të konsiderohet si një grup sugjerimesh, sesa si një recetë vetë. Dhe është se skuqja e mëlçisë edhe në një mënyrë të thjeshtë, ka edhe hilet e saj.

Simone Ortega na rekomandon skuq mëlçinë në vaj jo shumë të nxehtë dhe sezonin me uthull. Kështu e bëj zakonisht, megjithëse mundësitë e këtij produkti të rropulli janë të shumta. Fileto mund t’i shoqëroni me pak hudhër të skuqur, disa perime dhe / ose patate të skuqura për t’i dhënë asaj më shumë aromë.

Përbërësit

 • 6 fileto të mëlçisë
 • 3/4 e një gote vaj
 • 1 lugë gjelle majdanoz
 • 1 lugë uthull
 • Kripë

Mëlçia e viçit

përpunim

Fileto janë përgatitur, kripur dhe skuqur për aq shumë në vaj jo shume i nxehte; mëlçia duhet të skuqet ngadalë dhe të mos rrëmbehet. Ndërsa skuqen, vendosini në burimin ku do të shërbehen dhe mbulojini për të ruajtur nxehtësinë.

Në të njëjtën tigan, shtojmë uthullën heqjen e tiganit nga nxehtësia në mënyrë që vaji të mos dalë jashtë. E ngrohim mirë përzierjen dhe e përdorim si salcë për filetot.

Spërkatni majdanozin copëtuar sipër filetave dhe shërbejeni.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Mëlçia e viçit e skuqur

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hektor Martinez dijo

  Shumë mirënjohës për recetën tuaj, është e mrekullueshme

  1.    Maria vazquez dijo

   Isshtë një recetë e thjeshtë, por gjithmonë mirë të mbani mend gjërat themelore.

 2.   Toni dijo

  Kur shtojmë kripën, Carmen?