Lëvozhgat e kanellës dhe rrushit të thatë për mëngjesin e Krishtlindjeve

Kërmijtë kanellë dhe rrush të thatë

Konka me kanellë, rrotulla kanelle ose rrotulla kanelle Ata janë një kënaqësi, pavarësisht nga emri që marrin. Janë të mundimshme, po, por nëse në Krishtlindje do të shijoni disa ditë pushimi, përgatitja e kësaj ëmbëlsire duket një plan i shkëlqyer. Imagjinoni së bashku me një çokollatë për mëngjes, mmmmm.

Me një çokollatë, me një kafe ose një gotë qumësht të mirë. Mbushja me kanellë dhe rrush të thatë e këtyre kërmijve është një nga ato që mund të shijohet edhe pas pak. Dhe lloji që lë një erë intensive në kuzhinë ndërsa piqet; Hapni kuzhinën dhe e gjithë shtëpia juaj do të marrë erë Krishtlindjesh.

Përgatitini ato Nuk është e vështirë, megjithëse është e mundimshme. Këto masa duhet të rriten dy herë derisa të dyfishojnë vëllimin e tyre dhe koha mund të ndryshojë në varësi të temperaturës. Përgatitini, pra, në një ditë kur jeni të relaksuar, kur ju pëlqen të jeni në shtëpi dhe të shijoni gatimin.

Receta

Kërmijtë kanellë dhe rrush të thatë
Kërmijtë me kanellë dhe rrush të thatë janë një mëngjes i përsosur për këto Krishtlindje. Ato janë të mundimshme, por të lehta për t'u bërë, kështu që vazhdoni dhe piqni ato.
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 9-18
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 500 g miell i forte
 • 1 qese maja e thatë e menjëhershme
 • 90 g e sheqerit
 • Vezë 1
 • 60 g gjalp i shkrirë
 • 255 ml. qumësht gjysëm i skremuar
 • një majë kripe
Për mbushjen
 • 170 g sheqer kafe
 • 15 g. kanellë
 • 65 g gjalp i shkrirë
 • një filxhan rrush të thatë
Për ngricat
 • Gotë sheqeri
 • ujë
Preparación
 1. Fusim të gjithë përbërësit e brumit në tas roboti për brumosje dhe brumin e punojme derisa te jete i bute dhe elastik rreth 10 minuta. Megjithatë, nëse vendosim ta bëjmë me dorë, fillimisht e përziejmë, përziejmë qumështin me majanë dhe më pas shtojmë vezën e rrahur lehtë, gjalpin, kripën dhe sheqerin që të përzihen gjithçka. Këtë masë ia shtojmë miellit dhe e përziejmë mirë derisa të përftojmë një brumë që largohet nga muret. Më pas e kthejmë në banak dhe e gatuajmë për disa minuta derisa të përftojmë një brumë të lëmuar dhe elastik që pothuajse nuk ngjitet fare. Mos zieni më shumë se tre minuta rresht pa pushuar për pesë në mënyrë që brumi të mos nxehet shumë.
 2. Pasi brumi të jetë elastik dhe jo ngjitës, bëjmë një top dhe e vendosim në një tas lyhet pak me vaj. Mbulojeni me një leckë ose mbështjellës plastik dhe lëreni të pushojë në një vend pa rrymim (në furrën paksa të hapur) derisa të dyfishohet vëllimi, një orë e një orë e gjysmë më vonë.
 3. Pasi të arrihet shtrijmë brumin në sipërfaqen e punës dhe formoni një drejtkëndësh përafërsisht 28 x 36 centimetra, duke vendosur anën më të gjerë përpara nesh.
 4. E lyejmë me gjalpë E gjithë sipërfaqja e brumit të shtrirë shkrihet, përveç një centimetër diferencë nga ana më afër nesh.
 5. pastaj, spërkatni sheqerin dhe kanellën sipër gjalpit dhe shpërndani rrushin e thatë.
 6. E rrokullisim brumin Duke filluar me anën më të largët nga ne, duke shtypur lehtë. Në fund e mbyllim rrotullën duke e shtrënguar fugën me gishta.
 7. Pastaj me një thikë të mprehtë Rolin e presim në 9 pjesë të barabarta dhe ato të mbështjellë i vendosim në një kallep që të ndahen nga njëra-tjetra rreth dy centimetra ose në kallëpe individuale.
 8. E mbulojmë me mbështjellës plastik dhe e lëmë të fermerohet për herë të dytë derisa të dyfishojnë volumin e tyre.
 9. Ngroheni furrën në 190ºC dhe vendosini kallëpet në një raft në të tretën e poshtme të furrës. E pjekim për rreth 20 minuta ose derisa të artë.
 10. I heqim rolet nga furra dhe i lyejmë menjëherë me sheqer të holluar në pak ujë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.