Kolesterol i lartë: Kroketa me kungull i njomë

Për të gjithë ata që vuajnë nga kolesteroli i lartë, propozimi i sotëm është që të përgatisni kroketa kungull të njomë me shije për t’u shijuar si fillestar të nxehtë ose për të shoqëruar pjatat që përmbajnë fileto pule ose peshku të gatuara në furrë.

Përbërësit:

1/2 kilogram kungull i njomë (të grira)
1 Cebolla
1 zanahoria
hudhër të grirë, për shije
majdanoz i copëtuar, për shije
qimnon i bluar, një majë
Kripë, një majë
bukëpjekje, sasia e nevojshme
vaj i zakonshëm, sasia e kërkuar

Përgatitja:

Përpunoni qepën dhe karrotën dhe vendosni këta përbërës në një tas, shtoni hudhër dhe majdanoz të copëtuar për shije, kungulleshkat e grira, 3 lugë bukë të grirë, sezonin me kripë dhe një majë të qimnonit të bluar. Pastaj përzieni mirë të gjithë përbërësit dhe bëni kroketat.

Lyejeni secilën prej kroketave në bukëpjekje dhe lëreni mënjanë. Vendoseni vajin në një tenxhere ose tigan dhe kur të jetë i nxehtë, rregulloni kroket dhe i skuqni në të dy anët. Kur t’i hiqni nga gatimi, kullojini për disa çaste në një enë të mbuluar me letër thithëse dhe më pas mund t’i shërbeni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.