Kroketa me patate dhe djathë

Kroketa me patate dhe djathë Janë një kënaqësi, janë ideale për çdo kohë, një meze, për të shoqëruar çdo pjatë apo meze, një mënyrë për të ngrënë kroketa me shumë shije.

Kombinimi i patateve dhe djathit është shumë i mirë, mund të vendosni djathin që ju pëlqen më shumë, mund të vendosni edhe erëza për t'i dhënë më shumë shije ose të përzieni ndonjë përbërës tjetër me të njëjtin brumë.

Një recetë shumë e thjeshtë për t'u përgatitur, me përbërës të thjeshtë. Mund t'i përgatisim paraprakisht dhe na mbetet vetëm t'i skuqim.

Kroketa me patate dhe djathë
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 3 patate
 • 100 gram djathë parmixhano i grirë, çedër..
 • 1 lugë gjelle gjalpi
 • Vezë 1
 • 1 filxhan bukëpjekje
 • vaj
 • Kripë
Preparación
 1. Për të bërë kroketat me patate dhe djathë, fillimisht qërojmë patatet, i presim në copa dhe i vendosim në një tenxhere me ujë dhe pak kripë për t'i gatuar derisa të piqen.
 2. Pasi të jenë zier i kullojmë mirë, i kalojmë në një enë, i shtypim dhe i bëjmë pure, i shtojmë një lugë gjalpë, djathin e grirë dhe pak kripë.
 3. E përziejmë mirë të gjithë brumin derisa të gjithë përbërësit të jenë përzier mirë.
 4. E kalojmë brumin në një burim të shtrirë, kështu që të ftohet më parë, e lëmë burimin në frigorifer derisa brumi të ftohet.
 5. Vendosni vezën e rrahur në një pjatë dhe thërrimet e bukës në një tjetër. Kroketat i formojmë me brumin e patates, i kalojmë fillimisht nga veza dhe më pas nga thërrimet e bukës.
 6. Vendosim një tigan me vaj të bollshëm të ngrohet, kroketat do të skuqen derisa të marrin ngjyrë të artë nga të gjitha anët.
 7. I nxjerrim dhe i vendosim mbi një rosë me letër kuzhine që të thithë vajin.
 8. Dhe ata janë gati për të ngrënë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.