Krem Vichyssoise

Krem Vichyssoise i njohur gjithashtu si krem ​​prasiIsshtë një krem ​​tradicional francez, është një krem ​​i bërë me presh, patate, qepë, qumësht ose krem.

Një krem ​​që mund të hahet i nxehtë ose i ftohtë, ideal për të filluar një vakt pasi është i butë dhe i lehtë. Tani që festat po afrohen, është ideale të filloni një vakt të bollshëm.

Preshi është një perime shumë e dobishme pasi përdoret për të bërë një larmi gjellësh, të tilla si kremra, pure, për supëra, skuqje, për të bërë ëmbëlsira të këndshme.

Për këtë recetë kam përdorur krem, ka nga ata që pëlqejnë të përdorin më shumë qumësht.

Krem Vichyssoise
Author:
Lloji i recetës: Krem
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 4 patate
 • 3 presh
 • 1 Cebolla
 • 50 gr e gjalpit
 • 200 ml. krem për gatim
 • 1 litër lëng mishi perimesh
 • vaj
 • Kripë
 • piper
Preparación
 1. Për të përgatitur vichyssoise së pari do të lajmë të gjitha perimet. Presim preshin, mbajmë pjesën e bardhë dhe i presim në feta të holla.
 2. Qëroni dhe copëtoni qepën.
 3. Në një tenxhere vendosim gjalpin dhe një spërkatje vaj ulliri, vendosim preshët dhe qepën e copëtuar. E lëmë të gatuhet për rreth 5 minuta derisa të fillojë të marrë ngjyrë.
 4. Qëroni patatet dhe pritini në copa, shtoni ato së bashku me presh dhe qepë, llokoçisni gjithçka së bashku.
 5. Ne shtojmë lëngun e perimeve (kjo mund të blihet ose në pilula) në tavë, ajo duhet të mbulojë të gjitha perimet. Lëreni të gatuhet për 20-25 minuta ose derisa të gatuhen patatet.
 6. E heqim nga zjarri dhe me një mikser do të shtypim të gjithë kremin, kthehemi në zjarr, shtojmë pak kripë dhe piper.
 7. Kur të fillojë të vlojë, shtoni kremin e qumështit, ne do të shtojmë pak nga pak, duke trazuar dhe përzier, pika duhet të jetë një krem ​​i trashë.
 8. Ne shijojmë kripën, korrigjojmë nëse është e nevojshme dhe të gatshëm për të shërbyer.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.