Krem kungull me xhenxhefil

Krem kungull me xhenxhefil, një krem ​​i butë dhe i pasur. Një krem ​​i shkëlqyer plot vitamina dhe shumë ngopës. Është një krem ​​i thjeshtë dhe i shpejtë për t'u përgatitur. Kremi kungull me xhenxhefil ka një shije të butë me vetëm një nuancë xhenxhefili.

Ka shumëllojshmëri të kungujve, i kemi gjatë gjithë vitit. Kungujt e dimrit janë më të ëmbël, kungulli i citronit gjendet edhe aty ku përftohen qimet e engjëjve, të cilët përdoren për të bërë ëmbëlsirat. Shija e saj kombinohet shumë mirë me shije të tjera si xhenxhefil, mollë, me perime të tjera.
E pjekur është gjithashtu shumë e mirë dhe një prekje kanelle shkon shumë mirë.
Jemi tashmë në vjeshtë, është koha e kungujve dhe është në të mirën e tij, duhet të përfitojmë dhe të përgatisim pjata të shijshme, mund të futet edhe në shumë receta të tjera.
Që të kemi një krem ​​të hollë të lëmuar, kam shtuar kremin e gatimit, mund të vendosni edhe qumësht kremi të lehtë.

Krem kungull me xhenxhefil
Author:
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 500 gr kungull
 • 3 patate
 • 100 ml. krem
 • Pak xhenxhefil
 • Kripë
Preparación
 1. Për të përgatitur kremin e kungullit me xhenxhefil, gjëja e parë që duhet të bëni është që të qëroni dhe prisni patatet dhe kungullin në copa të vogla.
 2. Në një tenxhere do të hedhim ujë dhe pak kripë. E vendosim në zjarr derisa të fillojë të vlojë, shtojmë kungullin dhe patatet.
 3. E lëmë të gatuhet për 15-20 minuta derisa të zbuten të gjithë përbërësit. Kur gjithçka të jetë gatuar mirë e grijmë mirë.
 4. E vendosim sërish në zjarr sapo të jetë shtypur, shtojmë kremin, e trazojmë mirë. Shtojmë xhenxhefilin, do e shtojmë pak nga pak derisa të arrijë në pikën që na pëlqen. Ne shijojmë kripën.
 5. Dhe do të jetë gati për të ngrënë !!! Shume e thjeshte dhe e shpejte per tu pergatitur.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.