krem kungulli dhe molle

Krem kungulli dhe molle, një pjatë shumë e thjeshtë dhe e lehtë. Kremrat idealë për një darkë të lehtë ndihen gjithmonë mirë, është një pjatë e ngrohtë dhe e shijshme.

Kungulli është një perime shumë e mirë për kremrat, shija e saj e butë dhe e ëmbël e bën atë shumë të shijshme, është ideale për të moshuarit dhe fëmijët. Si fillim ose për një darkë është ideale.

Ky krem ​​me kunguj dhe mollë do të jetë gati në një kohë të shkurtër.

krem kungulli dhe molle
Author:
Lloji i recetës: Krem
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 800 gr kungull
 • 1-2 mollë
 • 2 presh
 • 1 litër ujë
 • vaj
 • Kripë
 • Djathë i freskët
 • piper
Preparación
 1. Për të përgatitur kremin e kungullit dhe mollës, do të fillojmë duke pastruar preshët, i presim në copa të vogla.
 2. Vendosim një tavë në zjarr me një spërkatje vaji, shtojmë preshin dhe i lëmë të skuqen pak.
 3. Qërojmë kungullin, e presim në copa dhe i shtojmë së bashku me preshin.
 4. Qëroni dhe copëtoni mollët, shtojini në tavë, përzieni gjithçka së bashku dhe mbulojini me ujë. Dhe shtojmë pak kripë. Ju gjithashtu mund të vendosni lëngun e perimeve në vend të ujit ose të shtoni një kub të stokut.
 5. Kur shohim që kungulli është i butë, përzihemi me mikser derisa të kemi një krem ​​të hollë, nëse ju pëlqen më mirë atëherë mund të kaloni përmes një kineze. Nëse është shumë e trashë, mund të shtoni më shumë ujë ose supë.
 6. E vendosim kremin e grimcuar përsëri në zjarr dhe ngrohim, shijojmë kripën dhe piperin, e korrigjojmë. Ju gjithashtu mund të vendosni një specie që ju pëlqen.
 7. Në kohën e servirjes së kremës e vendosim në një tas, e servirim me djathë të freskët ose djathë të rrahur, do ta vendosim në qendër me një spërkatje vaji dhe piper. Ne shërbejmë shumë të ngrohtë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.