Krem karamele vanilje në shtëpi

Krem pjekur vanilje. E mira për përgatitjen e tyre në shtëpi është se mund t'i bëjmë sipas dëshirës tonë, nëse i pëlqejmë më të ëmbël ose më pak, mund të përdorim llojin e qumështit që na pëlqen ose t'i japim prekjen tonë personale aroma e vaniljes, limonit ose kanellës.

E vërteta është se ato ia vlen të bëhen, si çdo ëmbëlsirë tradicionale në shtëpi, në shtëpi ata do ta shijojnë shumë. Me pak përbërës mund të përgatisim disa krem kosi e shijshme !!!
Nëse nuk i keni bërë ende në shtëpi, unë ju inkurajoj t'i përgatitni ato.
Këtu keni hap pas hapi se si të bëni disa Krem kosi i thjeshtë dhe shumë i mirë.

Krem karamele vanilje në shtëpi
Author:
Lloji i recetës: Desserts
Shërbime: 6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 litër qumësht
 • 5 të verdhën e vezëve
 • 100 gr sheqer
 • 40 gramë niseshte ose niseshte misri
 • 1 shkop kanelle
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • Një copë lëvore limoni
 • Pluhur kanelle
Preparación
 1. Vendosim një tenxhere me qumështin që të nxehet në nxehtësi mesatare, shkopin e kanellës, vaniljën dhe një copë lëvore limoni. Ne do ta trazojmë pak nga pak pa marrë valë. Rreth 5 minuta.
 2. Në një tas, vendosim të verdhat, sheqerin dhe niseshtenë ose niseshten e misrit. Ne e përziejmë atë.
 3. Kur tenxherja të jetë mbushur e gjitha, do të heqim shkopin e kanellës dhe lëkurën e limonit, do të marrim një tenxhere me qumështin e nxehtë dhe do ta derdhim mbi të verdhat, do të trazojmë pa ndalur.
 4. Pa ngritur nxehtësinë e tenxheres me qumësht, gradualisht do të shtojmë përzierjen e të verdhave dhe do të trazojmë pa ndalur dhe pa u zier.
 5. Kur të fillojë të trashet do ta heqim nga nxehtësia.
 6. Dhe ne do të duhet t'i shërbejmë atyre vetëm në burime individuale. Kur të jenë të ngrohta, ne do t’i fusim format në frigorifer, derisa të ftohen.
 7. Kur të jenë gati i shërbejmë me pak kanellë të bluar.
 8. Dhe gati për të ngrënë !!!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Karen dijo

  Receta është e gabuar, nëse duhet të ndërprisni zierjen e përzierjes por ajo nuk do të trashet kurrë, e bëra pa e lënë të vlojë dhe mbeti e lëngshme, më vonë shtova më shumë niseshte misri por asnjëherë të trashë, pasi zjeva ishte si pastë. Lëreni të vlojë në fund