Krepat e shijshme të pulës dhe vezëve, darkë e shëndetshme

Krepat e shijshme të mbushura me pulë dhe vezë

Krepat artizanale mund të bëhen në dy variante, që do të thotë i kripur ose i ëmbël. Ditën e fundit ju mësuam të bëni disa krepat e mbushur me krem ​​cokollateEpo, sot do të ndryshojmë recetën që këto krepa të jenë në gjendje t'i mbushin ato me ushqime të shëndetshme, të tilla si mishi i pulës dhe vezët.

L darkat duhet të jenë të lehta dhe të shëndetshme, të jetë në gjendje të ruajë vijën dhe, gjithashtu, të jetë në gjendje të bjerë në gjumë shumë më mirë. Prandaj, sot unë ndaj me ju darkën time mbrëmë. Për më tepër, në këtë mënyrë mund të përfitojmë nga ushqimi i mbetur dhe të bëjmë petulla të thjeshta kur të kemi mbaruar ato industriale.

Përbërësit

 • Vezët
 • Proshutë York e prerë.
 • majonezë
 • Djathë i grirë.
 • Marule
 • Gjoks pule.
 • Vaj ulliri

Për brumë petullash:

 • 2 vezë.
 • 125 g miell.
 • 1 gotë qumësht
 • Majë kripe
 • Çikë piper i zi i bluar.
 • Çikë majdanozi
 • 1 arrë gjalpë (vetëm për tigan).

Preparación

Së pari, ne jemi duke bërë brumë petullash. Thjesht duhet të vendosim të gjithë përbërësit në një gotë blender dhe ta rrahim derisa të merret një krem ​​i lehtë. Lëreni të pushojë në frigorifer derisa gjithçka të jetë gati gati.

Tjetra, ne do të vendosim zieni nja dy vezë për mbushjen. Për më tepër, ne do të presim marule në shirita julienne dhe do ta lajmë dhe thajmë mirë, duke i tharë me një letër kuzhine. Ndërsa vezët, kur të zihen, do t’i presim në feta.

Pastaj ne do të prerë gjoks pule në shirita të hollë. Këto do t’i kavardisim në një tigan me pak vaj ulliri. Do t’i shtojmë pak kripë, jo shumë pasi brumi i krepave e ka edhe atë.

Pastaj, ne do të nxjerrim kremin nga frigoriferi dhe do të shkojmë duke bërë krepat. Ne do të ngrohim një tigan mesatar në një nxehtësi shumë të lartë, do të kalojmë arrën e gjalpit nëpër pjesën e poshtme dhe do të shtojmë pak nga përzierja e krepës, duke e shpërndarë mirë në të gjithë pjesën e poshtme dhe le të vendoset. Ne do ta kthejmë atë dhe do ta lëmë të ziejë në anën tjetër, derisa të përdoret e gjithë përzierja.

Së fundi, ne do të mbledhim krepat. Ne do t'i vendosim krepat me fytyrën e bukur poshtë në një pjatë, do të vendosim një bazë majoneze, do të vendosim një fetë proshutë York sipër dhe, mbi këtë, pak marule. Për më tepër, ne do të pozicionojmë shiritat e pulës që të mos bien kur mbyllim krepat, dhe do të shtojmë pak djathë të integruar dhe fetat e vezës të ziera fort.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Krepat e shijshme të mbushura me pulë dhe vezë

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 269

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.