Krem i ftohtë me presh dhe patate

Krem i ftohtë me presh dhe patate

Shume e thjeshte, keshtu eshte kjo recete qe po ju propozoj sot dhe qe behet a startues i përsosur gjatë muajve të verës. Dhe pikërisht ky krem ​​i ftohtë me presh dhe patate është shumë i lehtë dhe hahet pa mundim edhe në ato ditë kur temperaturat duket se nuk kanë tavan.

Patatet i shtojnë kësaj cilësi Krem me shije të butë. Një krem ​​në të cilin kam hequr dorë nga kremi që shtohet kaq shpesh për të arritur një teksturë më të pastër. Mund ta shtoni edhe pse ju siguroj që nuk është e nevojshme ta shijoni këtë krem ​​të ftohtë.

disa krutona dhe disa barishte të freskëta janë ideale për të shoqëruar këtë krem. Por mund t'i drejtoheni edhe disa kubeve të proshutës së skuqur nëse ju joshin më shumë. Këshilla ime është që kur ta përgatisni, përgatisni një pjesë të dyfishtë. Ruhet shumë mirë në frigorifer deri në tre ditë. dhe është gjithmonë mirë të kesh diçka të freskët për të pirë.

Receta

Krem i ftohtë me presh dhe patate
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 3 lugë gjalpë
 • 3 presh
 • ½ kilogram patate
 • 1 karafil hudhër
 • 5-6 gota lëng pule
 • Kripë dhe piper për shije
 • krutone
 • pak kopër të freskët
Preparación
 1. Ne përgatisim perimet. Pastroni mirë preshin, hiqni pjesën e gjelbër dhe pritini në shirita të hollë dhe të njëtrajtshëm. Gjithashtu, qëroni patatet dhe i prisni në kubikë.
 2. pastaj, ngrohim gjalpin në një tenxhere dhe kur të shkrijë shtojmë preshin dhe i kaurdisim derisa të zbuten pa i skuqur.
 3. atëherë shtojmë patatet, thelpin e hudhrës, lëngun e pulës, kripën dhe piperin dhe lërini të ziejnë.
 4. Pasi të vlojë, ulni zjarrin dhe gatuajeni butësisht për 25-30 minuta, derisa patatet të jenë shumë të buta.
 5. E shtypim masën dhe e kalojmë në një mulli ushqimor nëse e duam më të imët.
 6. Lëreni kremin të ftohet dhe më pas vendoseni në frigorifer për ta pirë të ftohtë.
 7. Pasi të jetë ftohur, nxjerrim nga frigorifer kremin e ftohtë të preshit dhe patateve dhe e shërbejmë me krutona dhe pak kopër të freskët.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.