Krem me gështenjë të ëmbël

Krem me gështenjë të ëmbël, krem i shijshëm i vjeshtës e cila mund të jetë e ëmbël ose e kripur. Këtë herë kremi i gështenjës është i ëmbël, shumë i mirë, i thjeshtë në përgatitje, me pak përbërës dhe me një rezultat të shkëlqyer.

kjo Kremi i gështenjës është ideal për përgatitjen e ëmbëlsirave, ëmbëlsira, ëmbëlsira, pudinga, pure, gjithashtu për t'u përhapur mbi një bukë të thekur.
Jemi në sezonin e gështenjës dhe është shumë i shkurtër kështu që mund ta përgatisni këtë krem ​​të pasur për ta ruajtur dhe ngrirë për ta pasur gjatë gjithë vitit.
Ky krem ​​mund të bëhet i kripur, për të bërë një pure gështenjash për të shoqëruar mishrat që shkon shumë.
Gështenjat janë një burim i shkëlqyer i vitaminave dhe mineraleve, me një përmbajtje të lartë karbohidratesh të ngjashme me drithërat, ideale për fëmijët.

Krem me gështenjë të ëmbël
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 500 gr gështenja
 • 500 ml. qumësht
 • 180 gr e sheqerit
 • 1 lugë aromatizues vanilje ose një fasule vanilje
 • një majë kripe
Preparación
 1. Për të përgatitur kremin e gështenjës së ëmbël do të fillojmë duke bërë disa prerje tek gështenjat.
 2. Do të vendosim një tenxhere me ujë, kur të fillojë të ziejë shtojmë gështenjat, i lëmë 5 minuta të përvëlohen dhe kështu do të qërohet mirë. Kur te jene i heqim nga zjarri, i kullojme dhe i leme te ngrohen per disa minuta.
 3. Para se të ftohen, ne do të heqim lëkurën.
 4. Vendosim një tavë, shtojmë qumështin, sheqerin, vaniljen dhe kripën. Shtoni gështenjat e qëruara, kur të fillojë të ziejë, lëreni të ziejë për rreth 20 minuta ose derisa gështenjat të zbuten.
 5. Kur të jenë pjekur do t'i shtypim. Mund t'i shtypim shumë derisa të jetë si krem ​​ose të lëmë copa të vogla. Nëse është shumë e trashë do të shtojmë qumësht.
 6. Nëse bëni mjaftueshëm, mbajeni në kavanoza qelqi dhe ngrijeni.
 7. Është një krem ​​shumë i mirë, në shtëpi ka pasur shumë sukses.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.