Coca me kungull, një rostiçeri e ëmbël ideale për Halloween

koks kungulli

Nëse ju pëlqen të hani një meze të lehtë në shtëpi për të shoqëruar kafen tuaj, duhet ta provoni këtë koks kungulli. Një ëmbëlsirë që me atë ngjyrë portokalli përshtatet shumë me temën e Halloween-it që duket se vërshon gjithçka këtë fundjavë, një urë lidhëse për shumëkënd.

Kjo është pa dyshim një nga ëmbëlsirat e kungujve që më ka shijuar më shumë kohët e fundit. Çelësi është në thjeshtësinë dhe ëmbëlsinë e tij, dhe pavarësisht se kungulli tashmë është i ëmbël më vete, kjo ëmbëlsirë mos kurseni në sheqer. Sigurisht që nuk është një propozim për çdo ditë, por ia vlen ta trajtoni veten me një ëmbëlsirë.

Kjo koka e kungullit mund të vishet në shumë mënyra. a mundesh ti shtoni patate të skuqura çokollatë brumit ose ndajeni brumin në dysh pasi të keni përgatitur dhe shtoni kakao në njërën nga pjesët për të krijuar një kungull mermeri dhe koka kakao. Ju mund të jeni kreativ sa të doni ose të dini se si.

Receta

Coca me kungull, një rostiçeri e ëmbël ideale për Halloween
Ky kek me kungull është i thjeshtë dhe një alternativë e shkëlqyer për të shoqëruar kafen ose për të shërbyer si ëmbëlsirë në Halloween.
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 8
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Vezë 3
 • 150 g e sheqerit
 • 120 g vaj ulliri i butë
 • 250 g pure kungull i pjekur
 • 250 g Nga mielli
 • 10 g maja kimike
 • Një majë kripe.
 • Sheqer dhe kanellë të bluar për pluhurosje
Preparación
 1. Nxehim furrën në 180ºC.
 2. Ne rrahim vezët me sheqerin me disa shufra elektrike derisa te dyfishojne volumin dhe te zbardhen.
 3. atëherë shtoni vajin pak nga pak pa ndalur trazimin.
 4. pastaj, E integrojmë purenë e kungullit.
 5. Dhe në fund ne përfshijmë miellin e situr të përziera me një majë kripë dhe maja kimike.
 6. E hedhim brumin mbi një shatërvan (20×28 cm.) e mbulojmë me letër furre dhe e çojmë në furrë.
 7. E pjekim rreth 25 minuta dhe me pas hapim furren dhe e sperkasim me nje perzierje sheqeri dhe kanelle.
 8. Piqni edhe pesë minuta ose derisa kur të shponi me kruajtëse dhëmbësh ose thikë të shohim që është bërë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.