Sirlola në salcën e verës së kuqe

Ne vazhdojmë me receta për t’u përgatitur në festa, Një kokërrza në salcën e verës së kuqe. Një recetë e thjeshtë dhe shumë e plotë që shkon shumë mirë me këtë salcë. Isshtë gjithashtu një recetë e shkëlqyeshme për t'u përgatitur gjatë gjithë vitit.

Si e dini ju tenderi i mishit të derrit është një mish shumë i lëngshëm dhe i butë, për ta bërë atë në salcë është shumë e mirë dhe ne mund ta bëjmë atë në shumë mënyra.

Sirlola në salcën e verës së kuqe

Author:
Lloji i recetës: sekonda
Shërbime: 6-8

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 2-3 tenderë me mish derri
 • 1 zanahorias
 • 1 Cebolla
 • Pepper piper jeshil
 • 2 hudhra
 • 2 lugë salcë soje (opsionale)
 • 3 lugë salcë domate
 • 200 ml. lëng mishi ose ujë
 • 200 ml. verë e zezë
 • piper
 • vaj
 • Kripë
 • Të shoqërojë:
 • Perime të gatuara
 • Patate të skuqura

Preparación
 1. Merrni miellin dhe hidhni sezonin, në një tenxhere me 3-4 lugë vaj, i skuqni në zjarr të fortë nga të gjitha anët. Ne marrim dhe rezervojmë.
 2. Presim perimet, karrotat, specat, hudhrën në katrorë, qepën në shirita julien, gjithçka e vendosim në tavë ku kemi skuqur mishin, nëse është e nevojshme shtojmë më shumë vaj, e lëmë të piqet në zjarr mesatar .
 3. Kur shohim që perimet janë aty, vendosim domaten e skuqur, trazojmë.
 4. Vendosim dy lugë soje dhe pak lëng mishi ose ujë.
 5. Heqim gjithçka dhe shtypim të gjitha perimet, (mund t’i lini pa shtypur) e vendosim përsëri në zjarr dhe shtojmë verën e kuqe, e lëmë të ziejë për 3 minuta dhe i vendosim miellrat në salcë, i lëmë të gatuhen derisa të jenë tender - 30-40 minuta.
 6. Kur të jetë, e shijojmë kripën, e lëmë të ftohet dhe e presim në fileto të holla ose më të trasha, ashtu siç na pëlqen. Shoqërohemi me salcën.
 7. Shërbejeni të nxehtë.
 8. Për ta shoqëruar mund të gatuajmë disa perime dhe të skuqim disa patate, është gjithashtu shumë mirë ta shoqërojmë me pure patatesh.
 9. Për të ngrënë !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.