Kerri i qiqrave dhe spinaqit

kerri i qiqrave dhe spinaqit

Përshëndetje bukuroshe!

Unë rrëfej, unë kam rënë përsëri mbi mua varësia nga erëzat. Pra, pasi unë jam shumë në lidhje me 'sharing is living' sot ne ngrohemi pa qenë e nevojshme të largohemi nga kuzhina me këtë recetë të shijshme kerri i qiqrave dhe spinaqit, un gjellë vegane i pershtatshem per te gjitha stomaket. Si gjithmonë, versioni që do të përgatisim është krijuar për xhepa dhe kuzhina modeste me nxitim. Puritanët e mishit të relaksuar, kjo recetë do t'ju mahnisë gjithashtu. Nëse nuk jeni në gjendje të mos shtoni mish në këtë recetë, ruaj qetësinë dhe vendosni në tenxhere atë që ju pëlqen më shumë.

Kerri përsëri? (do të pyesni). Keni të drejtë. Ata prej jush që lexojnë rregullisht këtë blog e dinë që unë zakonisht ndaj me ju receta që përfshijnë disa nga ato të tipizuara si ushqime antikancerogjene. Epo, nëse i keni bërë detyrat e shtëpisë, do ta dini se shafran i Indisë (erëz thelbësore në kerri) është ushqimi më antikancer i tipizuar deri më tani. Kurkumina, një parim antitumor në shafran i Indisë, është i aftë të pengojë rritjen e shumë llojeve të qelizat tumorale (vezore, gji, zorrë e trashë, mëlçi, mushkëri, pankreas, stomak, fshikëz, etj).


Përveç ngadalësimit të përparimit të metastazave, ajo indukton autolizën e qelizave tumorale (vetëvrasjen e qelizave kancerogjene), zvogëlon inflamacionin peritumoral, frenon faktorin NF-kappaB, i cili është ai që mbron qelizat tumorale kundër mekanizmave të sistemit tonë imunitar për të eliminuar atë.

Idealja do të ishte të konsumonit të paktën 5 gram shafran i Indisë në ditë (gjysmë lugë çaji kafe), por që të absorbohet në nivelin e zorrëve duhet të përzihet me një majë piper të zi dhe vaj ulliri ekstra të virgjër.

Ka aq shumë lloje të karit, sa ka ditë në kalendar, po, nëse ndieni instinktin e papërmbajtshëm për të lëshuar lirinë tuaj krijuese dhe për të shtuar ndonjë përbërës më shumë (qumësht kokosi, arra, rrush të thatë, yucca, kungull…) kënaquni me veten.

# përfitim

Kerri i qiqrave dhe spinaqit
Për shijet, kerri. Sot unë ju sjell më të dëlirët dhe katolikët e lëngjeve indiane me këtë vorbull qiqrash dhe spinaqi. Një delikatesë vegane e përshtatshme për të gjithë audiencat.

Author:
Kuzhina: modern
Lloji i recetës: Supave
Shërbime: 2-3

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 1 tenxhere me qiqra të gatuara
 • 1 kanaçe me domate të tërë të qëruar
 • 2 grusht spinaq
 • 2 zanahorias
 • 1 Cebolla
 • 1 spec jeshil
 • 1 lugë çaji shafran i Indisë
 • 1 lugë çaji qimnon
 • 1 lugë çaji cury
 • kripë
 • piper
 • 1 gotë oriz kokërr

Preparación
 1. Vendosim një litër e gjysmë ujë të vlojë për të gatuar orizin kafe. Lexoni mirë udhëzimet për këtë oriz sepse gatimi ndryshon në lidhje me orizin e bardhë.
 2. Ndërkohë, në një tigan të madh, thërrmoni qepën e larë më parë dhe të julluar.
 3. Shtoni karrotën e prerë në feta dhe piper zile të copëtuar në julienne.
 4. Spërkatni të gjitha erëzat e treguara në pjesën e përbërësve dhe përzieni për të integruar lëngjet.
 5. Prisni domatet nga kanaçe dhe shtojini në tigan.
 6. Shtoni një majë kripë dhe piper.
 7. Ne trazim dhe le të gatuaj për 5 minuta.
 8. Hapim tenxheren me qiqra, kullojmë dhe shtojmë në tigan.
 9. Ne trazojmë dhe gatuajmë për 10 minuta.
 10. Shtojmë 2 grushtat spinaq. Llokoçis dhe gatuaj për 2 minuta më shumë.
 11. Ne testuam pikën e kripës dhe aciditetit. Nëse salca është shumë acid, mund të shtoni gjysmë lugë çaji kanellë të bluar.
 12. Ne fikim zjarrin dhe rezervojmë derisa orizi kafe të mbarojë gatimin.
 13. Kullojmë orizin dhe pjatën.

Informacion ushqyes për racion
kalorive: 390

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.