Tortë me bajame dhe vaj ulliri për mëngjes

Tortë me vaj ulliri me bajame

Dëshironi të hani një copë tortë si kjo për mëngjes nesër? Është shumë e lehtë për t'u bërë dhe ka një thërrime shumë të butë, të llojit që shkrihet në gojën tuaj. Merrni parasysh hap pas hapi për ta bërë këtë Tortë me bajame dhe vaj ulliri dhe merruni me biznes.

Keni ende kohë për të përgatitur këtë tortë për të ëmbëlsuar pak rikthimin në rutinën javore. Me një gotë qumësht ose kafe është e shijshme. Gjithashtu vetëm. Ju mund të mbyllni një copë dhe ta çoni në zyrë për një ëmbëlsirë gjysmë mëngjesi. A nuk tingëllon si një ide e shkëlqyer?

Duhet një orë për ta përgatitur. Dhe gjysmën e punës, nuk do t'ju duhet ta bëni vetë; furra do të funksionojë për ju. Detyra juaj do të jetë të montoni të bardhat dhe të integroni ngadalë të gjithë përbërësit në brumë. E thjeshtë, apo jo? Është një nga klasikët e mi dhe nuk do t'ju duhet as peshore për të peshuar përbërësit e saj, pasi një gotë shërben si masë.

Receta

Tortë me bajame dhe vaj ulliri për mëngjes
Ky kek me bajame dhe vaj ulliri ka një thërrime shumë të butë dhe të butë. Ideale për të shoqëruar një gotë qumësht ose kafe.
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 12
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Vezë 5
 • 2 gota sheqer
 • ½ gotë vaj ulliri
 • 1 gotë qumështi
 • 1 gotë bajame të bluara
 • Gjallëri portokalli
 • 2 gota miell
 • 16 g maja kimike
Preparación
 1. Ne montojmë të bardhët në prag të borës.
 2. Shtojmë të verdhat rrihen lehtë dhe përzihen me lëvizje mbështjellëse.
 3. Më pas shtoni sheqerin ne te njejten menyre.
 4. Atëherë ne inkorporojmë lëngjet: qumësht dhe vaj; përzieni derisa të integrohet mirë.
 5. Shtoni bajamen e bluar dhe lekuren e portokallit dhe perziejme perseri.
 6. Së fundi, shoshitim miellin së bashku me tharmin kimik dhe i inkorporojmë, sërish me lëvizje mbështjellëse.
 7. Hedhim brumin në një tavë të lyer me yndyrë ose të lyer me yndyrë të shtruar me letër furre dhe e pjekim ne 180°C, në furrën e nxehur më parë, për rreth 35-40 minuta.
 8. Pasi të keni përfunduar, hiqeni nga furra kekun me bajame dhe vaj ulliri, lëreni të pushojë për 10 minuta dhe zbërthehet në një raft në mënyrë që të përfundojë ftohja.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.