Proshuta e gjelit të detit spanjoll

Proshuta e gjelit të detit spanjoll

Sot ju sjell këtë recetë të thjeshtë dhe të shijshme për proshutën e gjelit të detit spanjoll. Një pjatë e lehtë për t’u përgatitur, ...

Vezë të fërguara

Vezë tavë

Vezët e tavës janë një nga ato pjatat që do t’ju ​​nxjerrin nga nxitimi për disa minuta. Kjo

Thjerrëzat e ziera me kistorë

Thjerrëzat e ziera me kistorë

Një recetë e shijshme dhe e thjeshtë për thjerrëzat e zier me kistorra. Përgatitet shumë lehtë dhe perfekte për sezonin e ftohtë

Oriz me fije lajthi të detit dhe kërpudha

Oriz me fije lajthi të detit dhe kërpudha

Një recetë e shijshme dhe e shijshme për orizin me mishin e farave të gjelit të detit dhe kërpudha të ndryshme. Një pjatë perfekte për t’u shërbyer në çdo rast

Thjerrëzat me perime speci

Thjerrëzat me perime speci

Thjerrëzat me perime speci janë një klasik i gastronomisë sonë. Një recetë e shëndetshme për tu përfshirë në një menu të balancuar javore.

Qiqra me mish pule dhe perime

Qiqra me mish pule dhe perime

Receta e qiqrave me mish pule dhe perime, një pjatë e përsosur bishtajore për hyrjen e vjeshtës, plot vitamina dhe shumë e shëndetshme.

Omeletë e shëndetshme me patate

Omeletë e shëndetshme me patate

Me këtë recetë të shëndetshme të omletës me patate, ju mund të shijoni këtë pjatë të shijshme tradicionale spanjolle, pa e vënë dietën tuaj në rrezik.

Bateri pule të pjekura

Bateri pule të pjekura

Recetë për daullet e pulave të pjekura, me një zbukurim të shijshëm patatesh dhe një salcë që do të kënaqë darkat. Një pjatë e thjeshtë dhe shumë e lehtë për t’u përgatitur

Oriz i butë me karkaleca deti

Oriz i butë me karkaleca deti, një pjatë me lëng dhe e pasur me oriz. Një pjatë shumë e plotë që do të pëlqejë e gjithë familja. Provojeni !!!

Oriz me xhingla pule

Receta e sotme ka të bëjë me orizin: Oriz me xhingla pule, një recetë e thjeshtë për t’u bërë dhe shumë ekonomike për xhepin e familjes.

Qepë patate me speca nga la vera

Në Spanjë, kjo encebollado patate me paprika de la vera është e njohur edhe si encebollado Castilian. Richshtë i pasur, i lirë dhe i lehtë për t’u bërë.

Coca e chicharrones

Coca de chicharrones një kokë e thjeshtë dhe shumë e mirë, një recetë që ne mund ta përgatisim për të festuar festivalin e San Juan dhe për ta shijuar !!!

Omeletë proshute dhe djathi

Recetë e omletës së proshutës dhe djathit, një recetë e thjeshtë por me shumë aromë. Nëse ju pëlqejnë tortiljet, me siguri do t’ju ​​pëlqejnë !!

Oriz i zi

Në artikullin e sotëm ne paraqesim recetën për një oriz të hollë të zi për 4 persona. Shkruani përbërësit e tij dhe befasoni mysafirët tuaj.

Pulë hudhër

Pula e hudhrës është një recetë shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përgatitur me një salcë shumë të mirë që mund ta shoqërojmë me disa perime ose patate të skuqura.

Byrek me ton dhe piper

Byrek me ton dhe piper

Sot ne përgatisim në Recetat e Kuzhinës një klasik të gastronomisë sonë: lakër toni dhe piperi. Bukur dhe me lëng, perfekt për një darkë fundjave.

San Jacobos i bërë në shtëpi

Këto San Jacobos të shijshme shtëpiake mund të jenë një vakt i thjeshtë për tu bërë dhe gjithashtu shumë të dobishëm kur nuk kemi një plan darke apo dreke. A ju pëlqen?

Zierje me fasule të bardha

Kjo gjellë e pasur me fasule të bardha është ajo që duhet të hani nëse doni që trupi juaj të marrë më shumë lëndë ushqyese nga një bishtajore.

Sirlola derri me birrë

Recetë e kokrrizës së derrit me birrë, e përgatitur në një tenxhere të shpejtë, është e pasur, me lëng dhe me një salcë të shijshme birre, me siguri do ta pëlqeni !!!

Paella nga Bregdeti

Receta jonë për sot është ideale për t'i bërë ato ditë kur kemi një vizitë nga miqtë ose familjarët. Rrallë ndodh që një paella e mirë nuk i pëlqen të gjithëve.

Butifarra fideuá me kërpudha

Butifarra fideuá me kërpudha, një variant i fideuá Valencian, një pjatë e thjeshtë dhe shumë e mirë, duke përfituar nga sezoni i kërpudhave.

Ton me salcë domate

Ton me salcë domatesh shtëpiake, një recetë tradicionale peshku, e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u përgatitur, që do ta pëlqejë edhe më e vogla e shtëpisë.

Omeletë patate dhe kungull i njomë

Receta tradicionale për omëletë patate me kunguj të njomë, një omëletë e butë, me lëng dhe shumë e shëndetshme që me siguri do ta pëlqeni.

Ushqim deti paella

Një recetë paella me prodhime deti, me disa përbërës të mirë, ne mund të përgatisim një pjatë të mirë dhe të thjeshtë të gastronomisë sonë Spanjolle. Marrë shënim.

Kofshët e pulës në verë të kuqe

Një recetë për kofshët e pulës në salcë me verë të kuqe, një klasik i kuzhinës sonë Spanjolle, një pjatë shumë e thjeshtë. Provoje do te pelqeje.

Supë e ftohtë me pjepër me proshutë

Një supë e ftohtë me pjepër dhe proshutë, një mënyrë tjetër për të ngrënë fruta, një pjatë e shëndetshme dhe e thjeshtë për t’u përgatitur. Një fillestar i shijshëm për verën. Ju do të pëlqeni !!

Hake e pjekur e mbushur

Hake mbushur me proshutë të pjekur, një recetë shumë e plotë për t’u përgatitur në raste të veçanta dhe për të befasuar mysafirët.

Tortë me patate, proshutë dhe djathë

Një tortë me patate me proshutë dhe djathë, një recetë shtëpiake, e thjeshtë dhe e thjeshtë për t’u përgatitur, që do të pëlqejë e gjithë familja. Ju inkurajoj ta provoni.

Tortë kos me fruta

Një tortë me kos me fruta, të lehta dhe jo të komplikuara, mund ta përgatisim me frutat që na pëlqejnë më shumë, është një ëmbëlsirë shumë e shëndetshme dhe e shijshme.

Sallatë makarona të ftohtë

Recetat e sallatës së makaronave të ftohta janë shumë të thjeshta dhe të shpejta, mund t’i përgatisni me perimet që ju pëlqejnë më shumë. Provë është se do t’ju ​​pëlqejë.

Gazpacho andaluziane

Në verë, një nga pijet e yjeve në Spanjë së bashku me horchata-n e Valencias mund të jetë gazpacho andaluziane. A

Salmorejo

Receta e Salmorejo, shumë e freskët dhe e mbushur me vitamina, është një pjatë shumë e plotë dhe si fillestare është shumë e mirë, prandaj ju inkurajoj ta provoni.

Flan krem ​​pa furrë

Një fllad krem ​​pa furrë, i pasur dhe i thjeshtë për t’u përgatitur, doni të dini se si përgatitet? Hyni dhe do të shihni se sa e lehtë është të bësh këtë flan me krem, do të të pëlqejë !!!

Torte sfungjeri me qershi

Një tortë e butë dhe me lëng me qershi, e pasur për mëngjes ose një meze të lehtë, plot vitamina, me fruta shumë më të shëndetshëm, do t’ju ​​pëlqejë.

recetë-ajoblanco

Ajoblanco nga Almería

Ajoblanco de Almería Kjo recetë është tipike për provincën e Almería, është një kënaqësi e bazuar në ...

Kokinat me hudhër dhe verë

Receta që prezantojmë sot është shumë e mirë dhe është shumë tipike në këtë sezon pranverë-verë sidomos ...

Zierje merluci

  Për ata që janë adhurues të vërtetë të lugës, ne ju sjellim këtë Vilë Cod. Certainlyshtë sigurisht e lehtë ...

Monas Pashkësh

Monas Pashkësh

Pashkët po afrojnë dhe bashkë me të edhe recetat tradicionale të jetës. Këtë herë ne ju sjellim ...

Dolli francez i mbushur me krem

Dolli francez i mbushur me krem

Nëse ju pëlqen torrija klasike, nuk mund ta humbisni këtë version, më të lëngshëm dhe më të butë, kushton njësoj për t’i bërë dhe rekomandohet 100% për t’i bërë.

Pestieyos mjaltë

Një recetë për pestiç me mjaltë nuk mund të mungojë si parathënie e Pashkëve, apo jo? Epo ja ku është! ...

Dolli klasike franceze

Dolli klasike franceze

Dolli klasik francez i goditur me sheqer Tost francez është një ëmbëlsirë tipike e Pashkëve që të gjithë e dinë dhe ...

Speca me qepë

Kjo recetë që ju sjell sot është e thjeshtë për t’u bërë, do t’ju ​​duhen shumë pak përbërës dhe është shumë e gjallë, kështu që ...

Gulas me hudhër

Gulat me ajitos u bënë shumë vite më parë në një pjatë tipike spanjolle. Gulas ose anguriñas kanë ...

Omeletë patate të gatuar

Edhe pse një omëletë e mirë tradicionale e patates e bërë me vaj ulliri cilësor nuk është aq kalorike tepër e tepërt ...

Oriz i copëtuar pule

E sotmja është një recetë që i pëlqen pothuajse të gjithëve, pse? Për shkak se dy përbërësit kryesorë të tij, ...

Qengj me piper dhe patate

Recetat ku mishi i qengjit është përbërësi kryesor janë po aq të “dashur” sa edhe të “refuzuar”. Pse e themi këtë? ...

Supë e defatuar

Receta e ditës së sotme është ideale për dimrin: Supë e pulave dhe perimesh pa yndyrë. Përmban pak kalori por është po aq i mbushur sa një supë normale.

Qengji me barishte provansale

Shpresoj se të pëlqen kjo recetë për mishin e qengjit me barishte provansale. Qengji është një mish me një aromë shumë të veçantë. A te pelqen?

Pule në birrë

Kjo pulë birre do t'i kënaqë të gjithë çdo ditë të vitit. Një pjatë shumë e shijshme falë salcës së bajames dhe birrës.

Omeletë me qiqra

A e keni provuar omletën e qiqrave? Isshtë një recetë ideale për të bërë tapa dhe pinchos para vaktit kryesor.

Lakra e gatuar

Receta e sotme është për lugë: lakër e gatuar. Një pjatë shumë ushqyese, jo për shkak të qiqrave dhe lakrave të saj, por edhe për shkak të gogës që e shoqëron atë.

Zierje patate me mish

A ju pëlqen kjo merak me patate me mish? Zakonisht është një nga recetat e kartave të egra në të gjitha shtëpitë.

Gjokse pule me krem

Nëse provoni këto gjokse të shijshme kremoze pule, nuk do të dëshironi t’i hani në ndonjë mënyrë tjetër. Ata janë me lëng dhe salca e tyre me krem ​​ka një aromë të butë.

Kungull i njomë dhe pure patatesh

Pure kungull i njomë dhe patate mund të jetë një darkë e shëndetshme ose një pjatë e parë ideale për ata që janë në dietë dhe duan të kujdesen për vijën.

Fasule të bardha të gatuara

Receta e sotme është një merak i pasur me fasule të bardha ideal për këto ditë të para të ftohta. A ju pëlqen?

Mal i mbushur me patate të pjekura

A e përgatisni këtë seli të pasur të mbushur me patate të pjekura? Shtë shumë mirë, është një mish shumë i pasur dhe me lëng dhe patatet, shoqërimi më i mirë.

Anise rrotullon

Këto rrotulla anise të bëra me dorë janë perfekte për data si Krishtlindjet ose Pashkët. Një recetë 100% tradicionale.

Rrotullat Huelva

Këto rrotulla Huelva janë bërë nga qumështi. Isshtë një pjatë tradicionale që ne jemi duke e mësuar nga brezi në brez. Provojuani!

Pëlhura e njomë me pjekje të erëzave

Krem pjekur me erëza të praruara për ata që ngurrojnë më shumë për të ngrënë mish (dhe më shumë tani) ... Një pjatë e thjeshtë, me pak përbërës dhe gati për më shumë se gjysmë ore

Kallamar në salcën e saj

Kallamar në salcën e saj, receta e përsosur për të shërbyer si tapa ose si një pjatë e dytë. Mund t’i shoqëroni me disa patate të pjekura ose të skuqura.

Rajs me qumësht

A është pudingu i orizit një nga ëmbëlsirat më tradicionale dhe artizanale që njihni? Është e shijshme!

Qull Cordovan

Qull Cordovan i bërë me ujë, ideal për ëmbëlsirë pas drekës dhe darkës. Një ëmbëlsirë tradicionale andaluziane.

Burger sanduiç

Një hamburger në një sanduiç pule ose viçi mund të jetë një nga vaktet më të pasura, më të shëndetshme dhe më krijuese që mund të gatuani. Jepi imagjinatë!

Topa mishi të bëra në shtëpi

Provoni të bëni këto qofte të shijshme shtëpiake dhe nuk do të dëshironi kurrë më të hani të përgatitura. Janë të shijshme!

Kroketat nga zierja

Kroketat e zierjes janë zakonisht receta më e pasur e nënave tona ... Pothuajse të gjitha kanë të njëjtët përbërës, por asnjë nuk ka shije të njëjtë me një tjetër.

Pancakes me karkaleca deti

A ju pëlqen omëleta e karkalecave? Janë të shijshme! Mund t’i hani për darkë ose si fillestar i vogël në vaktet e mesditës.

Biskota me bajame

Torta e bajames në shtëpi, pasi të jetë pjekur, do të parfumojë tërë shtëpinë tuaj me një erë të hollë.

Salmon me merak

Salmon me merak: Një pjatë shumë e shëndetshme dhe ideale për dietat.

Merluc me patate te pjekura

Merluc me patate të pjekura: ideale për të gjithë familjen. E thjeshtë, e shëndetshme dhe e thjeshtë për t’u bërë.

Mishi dhe orizi

Oriz me mish, një pjatë ideale me lugë për ditë kur nxehtësia nuk është e tepërt dhe vjeshta fillon të shfaqet.

Salpicón ushqim deti

Salpicón me prodhime deti: një pjatë tipike verore, jo vetëm në zonat bregdetare.

Tortë me lëng me çokollatë

Tortë me lëng me çokollatë, ideale për ëmbëlsira, mëngjes dhe snacks. Shoqërojeni kafenë tuaj me këtë tortë të shijshme me çokollatë. Do të magjepseni!

Sallatë me lulelakër

Sallatë lulelakër, e pasur, e shëndetshme dhe shumë e dobishme për trupin tonë, për shkak të vetive të mëdha të të gjithë përbërësve të saj.

Kafshon nocilën

Sanduiçe me nocilla, ideale për një meze të lehtë, mëngjes ose me kafe pas ngrënies. E shijshme!

Vezë të fërguara me pulë me kërpudha

Kjo pulë e përzier me kërpudha në verë do t'i kënaqë të gjithë. Isshtë një pjatë me të cilën nuk do të dështoni dhe do të quheni "mbretëresha" ose "mbreti" i kuzhinës.

Angjinarja me proshutë

Angjinarja me proshutë, një pjatë pak e mundimshme për t’u bërë, e thjeshtë dhe shumë e shëndetshme.

Pule dhe perime të pjekura

Pule dhe perime të pjekura, një pjatë e thjeshtë për t’u bërë dhe që kërkon shumë pak kohë për t’u përgatitur. Ju do të duhet vetëm një furrë, pulë dhe shumë perime.

Thjerrëzat Me Perime

Thjerrëzat me perime: një pjatë e pasur me hekur, por pa qenë aq kalorike sa thjerrëzat e zakonshme të zier.

Zierje patate me mish

Zierje patate me mish: një pjatë 100% tradicionale, spanjolle me një vlerë të lartë ushqyese.

Mish i grirë për makarona

Mish i grirë për makarona: makarona, spageti, etj. Tani makaronat tuaja do të jenë më të shijshme dhe më ushqyese.

Ushqim deti paella

Receta sot është një paella e shijshme dhe e shijshme e detit. Ju nuk duhet të jeni në Valencia për të ngrënë një paella të shijshme!

Thjerrëza të zier me chorizo

Thjerrëzat e ziera me chorizo, një pjatë tipike tradicionale në Spanjë, që shumë e pëlqejnë, dhe të tjerët jo aq shumë.

Tortilla patate me qepë

Omeleta e patates me qepë është një nga recetat gastronomike spanjolle më të njohura jashtë vendit tonë. Aroma e saj është e pagabueshme.

Anchovies në uthull

Anchovies në uthull: Ideale për këto hurma të nxehta. Një tapë anchov turshi shoqëruar me një birrë shumë të ftohtë, kënaqësi të pastër!

Fasule të gjera me sepje

Fasule të gjera me sepje, një pjatë tipike nga Huelva. Nëse për ëmbëlsirë shtoni tashmë disa luleshtrydhe nga Palos de la Frontera, nuk ka dyshim se do të ngopeni.

Qofte me patate

Qofte me patate të skuqura: një pjatë unike që do t’ju ​​lërë të ngopur dhe me një shije të mirë në gojën tuaj. E shijshme!

Sallatë makarona

Sallatë makarona me perime, vezë të zier dhe djathë të integruar. E shijshme dhe e hollë!

Sallatë e përzier me shijshme të detit

Sallatë e përzier me shijshme të detit: misër i ëmbël, karotë e integruar, vezë e zier, marule ajsberg, shijshme të detit dhe majonezë e lehtë, përbërësit e saj.

Tortë me karotë

Sot ju lëmë me recetën për një tortë karrote, një recetë shumë e shëndetshme për trupin tonë.

Marmitako për fillestar

Një pjatë me ton të butë, të shkrirë në gojë, me shije të plotë dhe ushqyese? Kjo recetë marmitako fillestare është ajo që ju nevojitet.

Zierje merluci, speciale e Pashkëve

La Virgen, çfarë mrekulli me merak merluci, e veçantë për Pashkët. Kreshma ofron gurë të çmuar gastronomikë si kjo recetë e shijshme dhe shumë e plotë.

Thjerrëza shtëpie

Thjerrëzat e bëra vetë janë një nga pjatat më tradicionale në Spanjë. Çfarë datë më të mirë për t'i bërë ato sesa në Pashkë?

Thërrime kordoba

Cordoba migas, a mund të ketë një pjatë më tradicionale? Ndoshta po: pak qull, por kjo është një ditë tjetër.

puding i zi i skuqur me speca te kuq

Suxhuk i skuqur gjaku me speca të kuq

Suxhuku i gjakut është një suxhuk tradicional që kombinohet në mënyrë perfekte me specat e kuq të pjekur. Rezultati? Një hyrje e ngrohtë ose kapak dimri.

Veze te rrahura

Veze te rrahura

Në këtë artikull ne paraqesim një recetë shumë tradicionale, një nga ato të dikurshme në fshatra. Një lëng i shijshëm me patate me chorizo ​​për të rimbushur bateritë.

Fshati zopa

Zopa de pueblo, recetë tradicionale

Në këtë artikull ne ju mësojmë se si të bëni një zopë madhështore të fshatit. Një recetë tradicionale tipike spanjolle që ishte bërë në terren në të kaluarën.

Oriz me mish pule dhe kallamar

Oriz me mish pule dhe kallamar

Orizi tradicional i pulës shërben si bazë për të përfituar nga përbërësit e tjerë që kemi në shtëpi. Ne bëjmë një oriz me perime, mish pule dhe kallamar.

Tortilla spanjolle

Omeletë spanjolle, recetë tradicionale

Në këtë artikull ne ju mësojmë se si të bëni një pjatë tradicionale të gastronomisë sonë, një omëletë spanjolle ose, gjithashtu, e njohur si një omëletë patate.

Oriz i lehtë

Oriz shumë i lehtë që nuk kalon, shoqëruar me pulë dhe perime të shijshme.

lut-mbaroj

Lepuri në salcë ananasi

Nëse e doni mishin, asgjë më mirë sesa ta bëni këtë recetë me salcë ananasi, sepse është e shijshme dhe e thjeshtë.

Kroketa shtëpi pule

Kroketa shtëpi pule

Kroketat e pulës në shtëpi, një mënyrë e thjeshtë dhe e shijshme për të përfituar nga mbetjet që u pëlqejnë edhe fëmijëve

recetë e përfunduar

Migas nga Almeria

Këtu ju tregojmë se si të bëni pjatën e mrekullueshme të migas de Almeria, në mënyrë që të mund të shijoni një delikatesë të shijshme.

porrusalda

porrusalda

Një recetë shumë e mirë për fëmijë dhe të rritur, ne e duam atë dhe del dy pjata në një, një ditë ...

recetë e përfunduar e paella të bardhë

Paella e Bardhë

Recetë e thjeshtë për të përgatitur një paella të pasur të bardhë, pa ngjyrosur. Le të shohim hap pas hapi për të shijuar përgatitjen dhe provën e tij.

recetë e përfunduar e trangujve të mbushur

Kastravecat e mbushura Spanjolle

Recetë e mbushur kastravec spanjoll. E pasur dhe e shëndetshme është një mënyrë e mirë për të përgatitur këtë perime, pasi është një ëmbëlsirë e mirë kur është e freskët në verë.

Sallatë me domate të stinës

Sallatë me domate të stinës

sallatë domate të stinës, receta të shijshme, të thjeshta dhe shumë të shëndetshme. Kjo recetë sallatë ofron shumë vitamina të rëndësishme për ditë për ditë

recetë e përfunduar e viçit të pjekur me kërpudha dhe bizele

Mish viçi me kërpudha dhe bizele

Viçi i pjekur është një recetë tradicionale dhe sot do ta bëjmë me kërpudha dhe bizele. Isshtë një recetë e lehtë edhe pse disa hapa mund të jenë disi të komplikuar.

recetë e përfunduar e kapakut të kërpudhave me vezë thëllëza

Tapa me kërpudha me Vezë Thëllëzash

Origjinaliteti në botën e tapas është gjithmonë i mirë. Dhe sot ju sjell një recetë të pasur për të krijuar një tapë të veçantë, të kërpudhave me vezë thëllëzash.

recetë e përfunduar e miellit të bërë në shtëpi

Topa mishi të bëra në shtëpi

Recetë shtëpiake me miell, tani ato mund të kombinohen me përbërës të tjerë ose të shijohen si kjo. Makeshtë e thjeshtë për t’u bërë dhe mund të bëhet me lloje të ndryshme të mishit.

Fritters Chorizo

Përbërësit: Një Candelario chorizo ​​(tipik i Ishujve Kanarie) Vaj ulliri Për brumin e pjekjes: 1 vezë ...

Recetë e skumbrit nga Bilbao

Përbërësit: 2 skumbri kompensatë. 4 patate të mesme. 3 hudhra. 1 djegës Vaj ulliri i virgjër. Përgatitja e uthullës së kripës dhe majdanozit: ...

Kalori të ulëta: omëletë karrota

Ne do të përgatisim një recetë të shëndetshme për të gjithë ata që duhet të ndjekin një dietë me pak kalori që është e lehtë të bëhet me ...

Patate spanjolle

Patatet më të hollë në një pjatë shumëngjyrëshe dhe të dukshme për tu shijuar me familjen. Përbërësit 1 kilogram patate 1

patatas

Video: Pjekja e patateve

Një video e thjeshtë dhe e shpejtë për të parë se sa të shijshëm përgatiten patatet e pjekura. Le të shohim hap pas hapi dhe të arrijmë deri tek ajo.