Kallamar me hudhër

Kallamar me hudhër, një pjatë shumë e plotë, e pasur dhe e thjeshtë. Kallamarët në skarë janë shumë të mirë, por nëse i shoqërojmë me një salcë hudhre dhe majdanozi janë shumë të shijshëm dhe patatet e gatuara që gjithmonë shkojnë mirë me shumë pjata, është një pjatë e plotë dhe shumë e mirë për t’u ngrënë për një darkë apo fillestar. .

Kallamarët kanë proteina shumë të mira dhe pak yndyrë, është ideal për dietat e humbjes së peshës, mund të bëhet në shumë mënyra, i mbushur, në salcë.

Kallamar me hudhër
Author:
Lloji i recetës: peshk
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 kilogram kallamar
 • 2-3 patate
 • 1 limon
 • 50-100 ml. E vajit të ullirit
 • 2 thelpinj hudhre
 • 1 limon
 • Një grusht majdanoz
 • Kripë
Preparación
 1. Për ta bërë kallamarin me hudhër, do të fillojmë duke pastruar kallamarin. Ne heqim lëkurën, pastrojmë këmbët dhe i pastrojmë ato brenda, i lajmë mirë nën çezmë.
 2. Ky hap zakonisht bëhet në shumë shitës peshqish.
 3. Përgatisim salcën, në një enë vendosim vajin, thelpinjtë e hudhrës, një spërkatje limoni dhe një grusht majdanoz. Ne e shtypim atë, ne rezervojmë.
 4. Në një pjatë ose enë të sheshtë, vendosim kallamarin e pastër dhe të thatë, shtojmë pak salcë, e trazojmë në mënyrë që të kapin përzierjen dhe të marrin aromën dhe i lëmë të marinohen për rreth 30 minuta.
 5. Ne bëjmë disa prerje në kallamar, kur skara të jetë e nxehtë do të vendosim kallamarin e marinuar, së pari trupat. Ne lëmë disa minuta në njërën anë dhe përfundojmë në anën tjetër.
 6. Kur trupat të mbarojnë ne përfundojmë duke bërë këmbët, pasi ato janë më të vështira mund të shtoni pak vaj nga salca që kemi.
 7. Ne bëjmë disa patate të gatuara ose në mikrovalë.
 8. Marrim një burim ose një pjatë, vendosim feta me patate të gatuara në bazë dhe sipër kallamarëve dhe këmbëve. Mund të spërkasim me pak më shumë vajin e hudhrës që kemi përgatitur.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.