Kallamar me bukë

Kallamari i rrahur Ata janë një tapas i mirë ose një pjatë e dytë e mirë.

Kallamarët janë një pjatë tipike në të gjithë zonën e Mesdheut, në shumë vende shoqërohen me salca, në pjesën jugore të Andaluzisë është shumë tipike t'i hash të pjekur në skarë ose të rrahur andaluzianë ose romake.

Kallamar me bukë
Author:
Lloji i recetës: peshk
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 500 gram unaza kallamari ose kallamari
 • 150 gr Nga mielli
 • 1 lugë ëmbëlsirë me sodë buke
 • P lugë çaji kripë
 • 1 birre
 • Kripë
 • Vaj ulliri
Preparación
 1. Për të përgatitur kallamarët e rrahur Fillimisht do të pastrojmë kallamarët, megjithëse pastrohen në treg peshku, do të mbarojmë pastrimin e tyre brenda që të mos mbetet asgjë, është shumë e bezdisshme të gjesh garzë. I thajmë mirë me letër kuzhine. I hedhim pak kripë dhe i lëmë në frigorifer derisa të vijë koha për t'i bërë.
 2. Tasin do ta kemi ne frigorifer per pak me miellin qe eshte shume i ftohte, e nxjerrim dhe i hedhim kripen dhe soden e bukes. Birren do ta kemi shume te ftohte, nese eshte e mundur do ta vendosim perpara se ta perdorim per rreth 10-15 minuta ne ngrirje.
 3. Nxirreni birrën nga ngrirja, shtoni pak dhe përzieni.
 4. Vazhdojmë të shtojmë më shumë birrë, derisa të kemi një brumë si beshamel, as shumë të rëndë dhe as shumë të lehtë, të dendur.
 5. Vendosim një tigan të lartë me vaj ulliri të bollshëm, duhet të jetë shumë i nxehtë por jo tym, temperatura maksimale duhet të jetë 180º.
 6. I shtojmë brumit në tufa rrathët e kallamarëve.
 7. I kaluam mirë nëpër brumë dhe i kulluam.
 8. Hedhim 3-4 copa në tigan në tufa të vogla që të mos ulet temperatura e vajit. I skuqim nga njëra anë dhe kur i shohim të kenë marrë pak ngjyrë të artë i kthejmë nga ana tjetër dhe i lëmë të mbarojnë skuqjen.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.